Zapomeňte na Teslu. Je tu elektrický Jaguar I-Pace

2018-03-01 00:00:00

Jaguar představil svůj první produkční elektromobil s dojezdem 480 km. Objednávat ho můžete už teď a cena začíná lehce nad dvěma miliony.


text: Dalibor Žák, foto: Jaguar

Americká automobilka Tesla brzy přijde o svůj elektromobilní monopol. Ne snad, že by na světě nebyla jiná elektrická auta, ale v segmentu luxusních vozů byla Tesla doposud jediná. Nyní ale přichází první vážná konkurence. Je od automobilky Jaguar a jmenuje se I-Pace. Je to model na pomezí sedanu a SUV, čili typický moderní crossover. Jaguar kvůli modelu I-Pace vyvinul zcela novou platformu a zajímavostí je také to, že ho pohání dva elektromotory o společném výkonu 294 kW (400 k) a točivém momentu 696 Nm. Každý z elektromotorů pohání jednu nápravu a elektronika pak rozděluje výkon podle potřeby na jednotlivá kola. Na 100 km/h umí tohle auto akcelerovat za 4,8 sekundy. Akumulátor o kapacitě 90 kWh je umístěn pod podlahou a vůz má hmotnost rozdělenou přesně 50:50 mezi obě nápravy.

Čtěte také: Audi AICON je vize luxusního autonomního elektromobilu

Jaguar slibuje dojezd 480 km a rychlý přepočet naznačuje spotřebu elektrické energie 18,75 kWh na 100 km dle normy WLTP, což vypadá docela uvěřitelně. Jaguar také říká, že pomocí speciální 100kW nabíječky se za 15 minut nabijí baterie na dojezd 100 km. Za tři čvrtě hodiny je akumulátor na 80 % své kapacity. Pomocí domácí nabíječky o výkonu 7 kW se pak na dostatečnou kapacitu nabije akumulátor za asi 10 hodin. Myslelo se i na praktičnost, takže Jaguar I-Pace nabízí veliký zavazadlový prostor o objemu 656 litrů, sklápěcí zadní sedadla a poměrně bohatou výbavu se všemi moderními vymoženostmi. Česká cena začíná těsně pod 2 040 000 Kč včetně DPH a vůz je již nyní možné objednávat. První zákazníci dostanou Jaguar I-Pace už letos. Na rozdíl od Tesly má Jaguar v Evropě vybudovanou rozsáhlou servisní a dealerskou síť a především mnohem propracovanější přístup k zákazníkům.

Související stránky

Související stránky

Fotogalerie

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary