Z Říma do Paříze za 8:18 hod? Jasně. musíš mít ale fakt dobrý nápad

2018-09-27 00:00:00

Aplikace Google Maps říká, že silniční vzdálenost Řím – Paříž je 1418 km a že cesta autem bude trvat 14 hodin a 40 minut. Dá se to tedy po silnici zvládnout za méně než 9 hodin?

zdroj: www.testyojetin.cz

Dá, ale chce to fakt dobrý nápad, uzavřené silnice a hodně rychlé auto, za jehož volant posadíte „týpky“ jako je Thierry Neuville a Gabriele Tarquini, profesionální jezdce týmu Hyundai Motorsport. Oba dva chlapíci ustanovili světový rekord s prvním opravdu ostrým pětidveřovým kupé v segmentu C. Ale i když jeli opravdovou „pilu“ celé to mělo velmi zajímavé a nečekané rozuzlení. Není totiž Řím jako Řím a Paříž jako Paříž. Neuville a Tarquini jeli s vozem sice na limitu, avšak nikoli z hlavního města Itálie do francouzské metropole, nýbrž vzájemně poměřovali síly na silnicích plných zatáček mezi obcemi Rome a Paris v západním Dánsku. Vzdálenost mezi dánskými vesnicemi se slavnými názvy překonal Tarquini za volantem modelu i30 Fastback N za pouhých 8:18.49 min. Závod však vyhrál o pouhý zlomek sekundy. Neuville, aktuálně vedoucí muž průběžného pořadí mistrovství světa v rallye (WRC) v hodnocení jezdců, a legenda motoristického sportu Tarquini s více než 25 roky závodních zkušeností vytvořili ideální dvojici pro souboj na uzavřené silnici.

Vysokovýkonný motor pro sportovní jízdu

Zákazníci mají na výběr mezi dvěma výkonovými verzemi motoru 2,0 litru, přeplňovaného turbodmychadlem, který byl poprvé představen v pětidveřovém hatchbacku i30 N. Ve standardní verzi poskytuje tato jednotka nejvyšší výkon 250 k (kombinovaná spotřeba paliva: 7,0 l/100 km; kombinované emise CO2: 159 g/km*), zatímco s paketem Performance dosahuje motor nejvyššího výkonu 275 k (kombinovaná spotřeba paliva: 7,1 l/100 km; kombinované emise CO2: 163 g/km*). Obě výkonové verze poskytují maximální točivý moment 353 N.m a dosahují nejvyšší rychlosti 250 km/h. Funkce krátkodobého zvýšení plnicího tlaku zvyšuje točivý moment až na 378 N.m. K její aktivaci dojde po dosažení hodnoty maximálního točivého momentu. Verze o výkonu 250 k zrychlí z klidu na 100 km/h za 6,4 sekundy*, verze o výkonu 275 k za 6,1 sekundy*. Zcela nový i30 N Fastback je kromě toho vybaven systémem N Grin Control, který dává řidiči na výběr pět různých jízdních režimů. Nastavení se aktivuje příslušnými tlačítky na volantu: Eco, Normal, Sport, N a N Custom. Jednotlivé režimy mění charakter vozidla v závislosti na náladě řidiče. 

Video z rekordní jízdy zde

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary