Test Škoda Octavia kombi 2,0 TDI – skvělá volba

2014-04-24 00:00:00

Velikonoční víkend jsme strávili lyžováním v rakouských Alpách, kam nás pohodlně, rychle a relativně levně odvezla nová Octavia ve verzi kombi s motorem 2,0 TDI.


Text a foto: Luděk Kortus

Byla to skvělá volba a hned v úvodu musím konstatovat, že jsem se strašně snažil najít na voze nějakou vadu aby článek nevyzněl tak jednostranně. Nepodařilo se. Oktávka je skutečně velmi kvalitní auto, které nabídne posádce pohodlné cestování. V případě verze 2,0 TDI nabídne také dobrou dynamiku a skvělou spotřebu. Naše průměrná rychlost byla po ujetí cca 1200km 114km/hod., přičemž průměrná spotřeba se ustálila na hodnotě 5,4l/100km. Při ustálené rychlosti ukazoval palubní počítač spotřebu dokonce pouhých 3.6l/100km

Pochvalu zaslouží navigace Columbus, která avizovala dopravní komplikace na cestě a přepočítávala dojezdový čas. Zajímavou „vychytávkou“ byly informace o maximálních rychlostech, které se na displeji navigace zobrazily ihned po překročení hranice toho kterého státu. Hlasové ovládání fungovalo bezchybně, jen je potřeba naučit se dávat správné povely. Precizně fungoval také systém automatického přepínání dálkových světel. Jakmile se v protisměru objevilo vozidlo, systém včas světla přepnul, aby po projetí vozu opět přepnul na dálková světla.

Interiér je velmi kvalitně zpracovaný, i když světlé čalounění vezme při dlouhodobém povozu asi za své. Na druhu stranu, dvoubarevná palubní deska má určité kouzlo a je subjektivně esteticky zajímavější než jednobarevná černá. Sedadla neunaví ani po 600km dlouhé cestě, volant padne skvěle do ruky a když nemáte zrovna zapnutý systém hlídání jízdních pruhů, tak se s ním ani moc nenadřete. Mimochodem, systém „Line Assist“ funguje opravdu precizně a rozpozná dokonce bílé vodorovné značení od žlutého.

Octavia s dvoulitrovým naftovým motorem je skvělou volbou pro ty, kteří najezdí měsíčně větší porci kilometrů, chtějí slušnou dynamiku a nízkou spotřebu. Je to také skvělá volba pro ty, kteří chtějí, aby je auto reprezentovalo a poskytlo slušné zázemí na obchodních cestách. V Rakousku byl náš exemplář velmi často terčem obdivných pohledů a pokyvování hlavou na znamení uznání. ŠKODA je prostě značka, která je nejen u nás, ale i v zahraničí, vnímána jako velice kvalitní automobil schopný konkurovat v podstatě jakékoliv značce v daném segmentu.

Související stránky

Související stránky

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary