Test: Seat Ateca 2.0 TDI AWD

2016-12-05 00:00:00

Seat se dočkal svého prvního SUV. Ateca se vyrábí ve východočeských Kvasinách. Ze stejné továrny bude také vyjíždět i nový Yeti. Ale na toho si ještě chvilku počkáme. Podívejme se, jak se Španělé vyrovnali s mantinely, které jim nastavil o trochu starší bratříček Tiguan.


text a foto: Luděk Kortus

Téměř každý známý, který Atecu u mne viděl, se ptal, jak se liší od Volkswagenu Tiguan. Je to přirozená otázka a mám na ní už naučenou odpověď, která je univerzální pro všechny značky všech koncernů. Hromadná výroba si žádá sdílené komponenty. Designéři koncernových sourozenců mohou vytvářet vlastní tvary všech dílů karosérie pověšených na hlavní skelet. V interiéru pak mají svobodu zasazovat společné ovládače do palubních ploch vytvořených dle vlastních návrhů. Ačkoli se to zdá málo, i přesto mohou mít koncernoví sourozenci rozdílnou atmosféru. Ateca vyzařuje více emocí, Tiguan je zase víc „pintlich“. Podívat se můžete pro srovnání do galerie u tohoto článku a pak v samostatném testu VW Tiguan 2.0 TDI DSG.

Ateca je nový zjev a všichni na něj koukají. Červená barva, chromový rám kolem tónovaných skel, chromové ližiny, osmnáctipalcová designová kola, ochranné kryty nárazníků, a hlavně světelný podpis denního svícení a blinkrů hodně přitahují pozornost. Vyhřívané sedačky s Alcantarou, vyhřívané přední sklo a nezávislé topení teď na zimu byly super volbou do novinářského auta. Další pecka je panoramatické snímání okolí vozu čtyřmi kamerami. Ovládání pátých dveří pohybem nohy funguje dokonce i při zavírání. Uvítací osvětlení vrhá na chodník světelné kolo s logem Ateca. V noci si tak nezanesete pozdrav od nevychovaných pejskařů do auta. A jedna malá bezvýznamná vychytávka: startovací kolečko bezklíčového systému začne při nastoupení řidiče blikat v rytmu tepu srdce.

Doporučujeme: Test ojetého SUV Škoda Yeti

Tématem ve vybavených Atecách je digitální konektivita. Tady hraje hlavní roli osmipalcový ovládací displej. A pod ním box se všemi potřebnými zdířkami. Umí kromě vlastních funkcí jako je navigace a rádio a nastavení vozidla zrcadlit chytré telefony a s pomocí aplikace dokonce i předčítat esemesky, zprávy z facebooku atd. Asistenční systémy zaměřené dopředu dokážou brzdit a udržovat vzdálenost v koloně, reagovat na chodce, číst značky a ovládat dálková světla. Asistenční systémy zaměřené dozadu umí upozornit na auto v mrtvém úhlu a na auto přijíždějící ze strany při couvání. Společně pak umí najít vhodné parkovací místo a pomůžou řidiči ovládáním volantu bezpečně a přesně zaparkovat. Pohon čtyř kol má svůj otočný volič jízdních režimů, jak jej známe z Tiguanu.

Další otázka, která přicházela na přetřes při rozhovorech s lidmi, byla cena. Jestli je Ateca levnější než Tiguan. V nižších cenových hladinách jsou rozdíly v řádu tisíců. V případě našeho vozu je to následovně. Nejvyšší výbava Ateca Xcellence 2.0 TDI 110 kW AWD s manuální převodovkou je aktuálně za 711 900 Kč. Naproti tomu Tiguan Highline 2.0 TDI 110 kW stojí 903 900 Kč. V rámci modelové řady Ateca testovanou verzi překonává už jen model Xcellence AWD TDI 140 kW DSG. Cenovka 843 900 Kč opět svádí ke srovnání Tiguanem Highline 4MOTION 140 kW DSG a jeho cenou 1 025 900 Kč. Berte v úvahu, že nejvyšší výbavy se u Seatu a Volkswagenu liší. Můžeme ale říct, že ve vyšších cenových hladinách jsou rozdíly v řádech mnoha desítek tisíc korun.

Srovnání činí SUV Seat Ateca velmi atraktivním zbožím. Momentálně se na něj čeká několik měsíců. Popularita SUV této velikosti stále roste i na evropském trhu. VW kvalita a nižší ceny přitáhnou ke koncernu i zákazníky, kteří by o SUV od Volkswagenu jinak neuvažovali. Podobná mise čeká i novou generaci SUV Škoda Yeti. Jsem zvědavý, jaký namíchají marketéři cenový koktejl a kam Yetiho posadí. Typuji, že někam mezi Tiguana a Atecu. Prostoru je tam, jak jsme viděli, dost. Pokud bych měl Seatu Ateca prorokovat nějaké prvenství mezi neprémiovými koncernovými sourozenci, tak rozhodně zůstane ze zmíněné trojice nejvýraznějším nositelem dynamického designu a emocí.

Související stránky

Související stránky

Fotogalerie

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary