Test ojetiny - Peugeot Partner: partner pro každou příležitost

2012-12-13 00:00:00

Mezi univerzální vozy schopné zastávat úlohu rodinného i pracovního auta patří bezesporu Peugeot Partner. Na trhu ojetin se nabízí za velice zajímavé ceny, což mu na atraktivitě ještě přidává.


Text a foto: Milan Jirouš

Francouzský Peugeot Partner (na italském trhu pojmenovaný Ranch) byl představen v roce 1996 spolu se svým koncernovým sourozencem Citroënem Berlingo. Mezi motoristy si vůz získal velkou oblibu díky univerzálnosti. Kromě dvoumístného užitkového provedení s nákladovým prostorem o objemu 2800 litrů se totiž nabízel i ve dvou verzích pro pět cestujících. Jedna je poloužitková, tedy v interiéru poměrně strohá, avšak s dvěma řadami sedadel. Druhá se více blíží běžným osobním vozům. V prostoru pro posádku najdeme více krycích plastů a interiér působí příjemněji. I zde jsou samozřejmě dvě řady sedadel. Tato varianta se vyráběla také v provedení s prosklenou střechou a odkládacími střešními boxy. Takto dobře vybavených vozů je ale na trhu jen velmi málo.

V roce 2003 byl představený faceliftovaný model (vyjel i v provedení s pohonem všech kol), který vypadá nesrovnatelně lépe. Navíc se zlepšila kvalita dílenského zpracování. Nástupce, Partner druhé generace, dostal slovo v roce 2008. První řada se však ještě nějakou dobu vyráběla, protože byla mezi motoristy velice oblíbená. 

Pohonné jednotky v praxi

Jen málo motoristů ví, že Partner vyjel na silnice nejen se spalovacími motory, ale také jako elektromobil. Stalo se tak hned v roce 1996. Jeho elektromotor pracuje s výkonem 25 kW. I toto provedení se na českém trhu vyskytuje! Pravda, jen velmi zřídka. Daleko častěji se setkáte s vozy poháněnými základní benzinovou jedenáctistovkou o výkonu 44 kW. Tuto motorizaci nelze doporučit, prostože nemá dostatek sil. Kdo chce zážehový motor, udělá lépe, pokud zvolí agregát 1.4/55 kW, i když ani ten většinu motoristů neuspokojí. Lepší je v roce 2000 uvedená jednotka 1.6 16V/80 kW. Od počátku výroby montovaná osmnáctistovka disponující výkonem 66 kW je více hladová.

Mezi vznětovými motory najdeme atmosférické i přeplňované jednotky. Nejslabší je 1.8 D/43 či 44 kW a rozhodně není o co stát. Také 1.9 D/50 či 51 kW se snahou nepřetrhne, avšak má pověst nezmaru. Ve městě je tento spolehlivý diesel naprosto vyhovující. Turbodiesel přišel až v roce 2000, a to rovnou moderní se vstřikováním systémem common rail. Jednotka 2.0 HDi disponuje výkonem 66 kW. Od roku 2006 se montoval i agregát 1.6 HDI ze společného vývoje koncernu PSA Peugeot Citroën a automobilky Ford. Nabízel se o výkonech 55 a 66 kW, obě varianty přitom mají sil dostatek. Setkat se můžete i s provedením 1.4 CNG na zemní plyn. Disponuje výkonem 48 kW a má jen malou benzinovou nádrž. Pokud nemáte v blízkosti čerpací stanici na CNG, budete muset často tankovat benzin. 

Na silnici

Test ojetého vozu Peugeot Partner ukázal, že zatímco většina vozidel vyrobených před faceliftem je hodně rozvrzaná, dílensky lépe zpracované faceliftované vozy bývají v lepším stavu. Jízda se tedy v těchto provedeních diametrálně liší. Pokud se zaměříme na osobní provedení, můžete se těšit na podvozek zdatně tlumící nerovnosti a z toho plynoucí komfort odpružení. Posádka má místa opravdu dostatek ve všech směrech a k dispozici zavazadelník o obřím objemu 624 litrů (navíc druhá řada sedadel lez vyjmout a z civilního auta udělat užitkový vůz). To je silný argument hovořící pro pořízení Peugeotu Partnet. Avšak po jízdní stránce budou spokojeni jen nenároční motoristé. Auto se v zatáčkách citelně naklání a držením stopy rozhodně neohromí. Řízení postrádá zpětnou vazbu a řazení zase přesnost. 

Časté problémy

Turbodiesely 2.0 HDi se někdy potýkají s vadnými vstřikovači common railu, mladší jednotky 1.6 HDi trpí ještě větší výskytem poruch. Objevují se problémy s podtlakovým okruhem, který ovlivňuje činnost turbodmychadla, EGR ventilu a škrticí klapky, běžné je prodírání hadic od turba (následkem vibrací motoru se třou), zlobí vstřikovače common railu a výjimkou není ani únik oleje. „Pokud odejde turbo, jeho výměna většinou nestačí. Důvodem je totiž ucpávající se sítko přívodu oleje. Když neodstraníte tuto příčinu potíží, nové turbo dlouho fungovat nebude. Výrobce dokonce sítko časem úplně odstranil,“ upozorňuje Martin Seidl, manažer skladových zásob Auto ESA. U atmosférických vznětových osmnáctistovek se zase objevuje závažný problém v podobě prasklé hlavy motoru.

Známé jsou i poruchy posilovače řízení nebo páček pod volantem. Ty přitom mohou přijít pěkně draho. Podle verze může jedna páčka stát až 12 000 korun! „Časté jsou vůle na přední nápravě, zejména v táhlech stabilizátoru,“ pokračuje ve výčtu možných poruch zástupce Auto ESA. Někdy odejde alternátor či zlobí elektronika vozu. Nepříjemné je také zasekávání bočních posuvných dveří, nebo naopak jejich nefunkční aretace. Vinu mají nadměrně opotřebené kolejnice jejich posunu.

 

LÍBILO:

 • pohodlné odpružení
 • prostor pro posádku i zavazadla či náklad
 • univerzálnost vozu
 • mnoho ojetin na trhu
 • velice příznivé ceny vozů

 

NELÍBILO:

 • slabší dílenské zpracování (zejména před faceliftem)
 • vyšší poruchovost
 • opravdu slabé motory 1.1/44 kW a 1.8 D
 • slábnutí brzdného účinku vlivem přehřátí
 • Z počátku výroby vozy bez bočních posuvných dveří (ztížený přístup k zadním sedadlům)

 

Bezpečnost dle Euro NCAP

 • Nárazová zkouška z roku 2005, testovaný byl zcela shodný Citroën Berlingo
 • Ochrana posádky 4 hvězdičky z 5 možných, 26 bodů
 • Ochrana dětí v doporučené autosedačce 3 hvězdičky z 5 možných, 27 bodů
 • Ohleduplnost při střetu s chodcem 2 hvězdy ze 4 možných, 10 bodů

Související stránky

Související stránky

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary