Test Kia cee’d: co se skrývá za příznivou cenou?

2011-08-10 00:00:00

Kia cee’d zaujme na trhu ojetin designem, prostorností i cenou. Tu ovlivňuje horší pověst korejských vozů a nižší odolnost některých komponent vůči opotřebení.


Milan Jirouš

Pětidveřový hatchback cee’d byl představen na pařížském autosalonu v roce 2006. Již o rok později výrobce rozšířil nabídku karosářských variant o praktické provedení kombi pod názvem Sporty Wagon (běžně se uvádí jen zkratka SW) a koncem roku i o velice pohledný, sportovně působící třídveřový hatchback pro_cee’d. Až do roku 2009 byly v nabídce tři zážehové a dva vznětové motory. Přitom už základní čtrnáctistovka nabízela výborný výkon 80 kW. To se však změnilo při modernizaci a faceliftu, kdy se pod kapotou cee’du objevil agregát 1.4 CVVT/66 kW, který už není tak čilý jako jeho silnější předchůdce. Do výroby se dostal také nový turbodiesel 1.6 CRDi/66 kW, tedy nejslabší ze vznětových motorů.

Další změna nastala o rok později, kdy z nabídky zmizely dvoulitrové agregáty a naopak přibyla další vznětová šestnáctistovka, tentokrát o výkonu 94 kW. Důvodem těchto obměn bylo zavedení přísné emisní normy Euro 5. Na trhu s novými vozy se Kia cee’d celkem úspěšně prosadila díky dlouhé záruce, pohlednému designu a příznivé ceně. Také mezi ojetinami láká na zajímavé ceny. Její největší handicap představují méně odolné siletbloky a následkem toho vznikající vůle na nápravách či řazení. Často tak vůz s 50 000 ujetými kilometry vyvolává dojem auta s mnohem větším kilometrovým proběhem, což mnoho zájemců odradí. 

Pohonné jednotky v praxi

Jako velice zajímavou můžeme hodnotit čtrnáctistovku nabízenou do modernizace. Stejně jako další zážehové motory disponuje proměnným časováním ventilů CVVT a navíc i nemalým výkonem 80 kW. Díky tomu si s vozem bez potíží poradí, což se už nedá říci o později uvedené čtrnáctistovce (66kW). Na druhé straně nabídky zážehových agregátů stojí dvoulitr. Je silný i kultivovaný, ale s vyšší spotřebou benzinu nepředstavuje v dnešní době nějakou výhru. Turbodiesely jsou přirozeně nejúspornější. Zejména u automobilů s větším kilometrovým proběhem ale pozor na stav turba a vstřikovačů common railu. Jeden vstřik přijde v druhovýrobě zhruba na 10 000 korun, což jak jistě uznáte, není zrovna laciné. Naštěstí běžně se vstřikovači potíže nebývají. 

Na silnici

Cee’d potěší dobrou nabídkou vnitřního prostoru, v případě kombi stojí za zmínku i velký zavazadelník o objemu 535 litrů. To hatchback převeze náklad o objemu 350 litrů. Posádka ocení také pohodlná sedadla a zejména řidič přehlednou a pohlednou palubní desku. Jízdní vlastnosti automobilu jsou ale jen průměrné. Podvozek pěkně tlumí nerovnosti, v zatáčkách si zle nevede, ale ani nijak nevyniká. Jednoznačné minus představuje nekomunikativní řízení. Mnoho ojetin má také vůle v řazení, což jízdu dokáže značně znepříjemnit. Vozidla s více jak 50 000 ujetými kilometry mají někdy i vůle na nápravách, a ty samozřejmě nepříznivě ovlivňují jízdní vlastnosti. Občas se lze setkat i s automobilem, kterému povrzává interiér. Přitom nemusí mít najeto nijak moc. 

Časté problémy

Největším problémem cee’du jsou tedy různé vůle plynoucí z opotřebení. Objevují se například v táhlech stabilizátoru nebo čepech přední nápravy, ale i v silentblocích obou náprav. Také spojka má kratší životnost. Některé automobily mají problémy s dobíjením či akumulátorem, běžné je skutečně abnormálně vysoké opotřebení stěračů. Někdy odejde i jejich motorek či pohon ostřikovačů. Pozor si dejte také na stav elektrické výbavy, která nemusí být vždy stoprocentně funkční. Totéž platí i pro klimatizaci. Výhodu vidíme v dobré antikorozní ochraně karoserie, výfuk ale korozi podléhá. Můžete se setkat s vozidly, do nichž zatéká skrz opotřebené těsnění dveří – opět nemusejí mít nijak moc najeto. Elektronika některých aut žije vlastním životem, což je problém, který způsobí vrásky na čele i ostříleným opravářům. Z vlastní zkušenosti můžeme zmínit třeba výpadek stabilizačního systému. Po restartování automobilu vše pracovalo, jak má. Svolávací akcí výrobce řešil poruchy autorádií Siemens. 

 

LÍBILO:

 • příznivé ceny ojetin
 • prostor pro posádku
 • velký zavazadelník kombi
 • dlouhá záruka
 • povedený motor 1.4 CVVT/80 kW
 • zdařilý design

 

NELÍBILO:

 • horší pověst korejských vozidel
 • rychlejší pokles hodnoty
 • slabá zpětná vazba řízení
 • slabší světlomety
 • nižší odolnost vůči opotřebení
 • u některých vozů pazvuky v interiéru

 

Bezpečnost dle Euro NCAP

 • Nárazová zkouška z roku 2007
 • Ochrana posádky 5 hvězdiček z 5 možných, 34 bodů
 • Ochrana dětí v doporučené autosedačce 4 hvězdičky z 5 možných, 37 bodů
 • Ohleduplnost při střetu s chodcem 2 hvězdy ze 4 možných, 11 bodů

Související stránky

Související stránky

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary