Test Hyundai i40 kombi 1.7 CRDi 141 k DCT Premium

2016-02-28 00:00:00

Manažerský kombík boduje především pohodlím a vysokou úrovní výbavy za dobrou cenu. Služebně s ním vyjedete ze středního proudu korporátní unifikace a vnesete do image firmy trochu odvahy. Navíc získáte vysokou užitnou hodnotu pro soukromé využití.


text a foto: Luděk Kortus

Modernizace v roce 2015 přinesla po čtyřech letech výroby facelift, který autu dodal více respektu. Zepředu jsou to ostřejší tvary přední masky a nárazníku s novými světly a mlhovkami. Součástí předních adaptivních bi-xenonů je i LED denní svícení. Přepínání z dálkových na tlumená se děje automaticky. LEDky jsou také v přepracovaných mlhovkách. Modernizace přiostřila linie zadní části a změnou prošly i zadní svítilny kombinované s LED. Z bočního pohledu zůstala nezměněná splývavá silueta, nová jsou zrcátka s LED blikači a na přání dodávaná dvoudílná otevírací panoramatická střecha s elektrickou roletou. Boční prosklení vozu je z designových důvodů poměrně nízké, tak velká prosklená plocha hodně vylepšuje světelnou atmosféru vozu. Obutý na sedmnáctipalcových černo-stříbrných kolech působí Hyundai i40 kombi sportovně i reprezentativně.

Z interiéru na vás trochu dýchne rok 2011, kdy byl model i40 uveden na trh. Kožené sedačky hnědé barvy jsou pohodlné už na pohled. Prozrazují více obývákový než sportovní styl. Hyundai je zastáncem filosofie umísťování ovládacích prvků na různá místa v dosahu řidiče. Nikoli na jedno místo nebo na obrazovku. Tento systém uspořádání tlačítek bývá kritizován jako zastaralý, ale podle mne nakonec umožňuje nejrychlejší reakce. Po stlačení startovacího tlačítka se octnete více v současnosti. Podsvícené ovládací prvky na vyhřívaném volantu spínají tempomat, audio, telefon a palubní počítač. Elektrická sedadla vpředu mají vyhřívání i chlazení. Klimatizace je dvouzónová a schránka před spolujezdcem má chlazení pro nápoje. Mezi předními sedadly je široká loketní opěrka s velkou odkládací schránkou. Zadní sedadla jsou také vyhřívaná a jsou vybavena sklopnou loketní opěrkou s držákem nápojů. Zavazadelník nabízí v základním uspořádání 553 litrů prostoru a posuvný organizér pro uložení nákladu.

Čtěte také: Test ojetého SUV Hyundai ix35 2.0 CRDI

Dieselový motor 1.7 CRDi o výkonu 141 k a točivém momentu 340 Nm je nejvyšší možnou motorizací. Někomu to může připadat málo, ale věřte, že na mastné pokuty za rychlost to opravdu stačí. Automatická dvouspojková sedmistupňová převodovka má pádla pod volantem a volič jízdních režimů má i režim sport. Stabilizační systém přibrzďuje v ostrých zatáčkách zadní vnitřní kolo čímž omezuje nedotáčivost. Na širokých a nízkých gumách si můžete užívat zatáčky i s dlouhým kombíkem. Prioritou ale zůstává pohoda na palubě, bezpečí a rozumná spotřeba. Výsledných 6,5 litrů na 100 km včetně rychlostních vložek představuje velmi přijatelnou hodnotu. Volič jízdních režimů má vliv na rychlost řazení, reakci na pedál plynu, na tuhost řízení i na podvozek. Zadní tlumiče jsou elektronicky regulovatelné, mohou tuhnout i měknout. Auto umí také číst dopravní značky, vést v jízdním pruhu a má brzdového asistenta pro účinné brzdění.

Budíky jsou zřetelně čitelné a mezi nimi se zobrazují provozní informace, údaje z navigace a různá upozornění. Navigace se ovládá na hlavním dotykovém sedmipalcovém displeji. K dispozici je obraz parkovací kamery. Podélné parkování usnadňuje poloautomatický systém. Prémiový audiosystém má 6 reproduktorů, externí zesilovač a subwoofer. Poslouchat můžete digitální rádia DAB, připojit můžete IPod, IPhone a další zařízení přes USB. Hyundai i40 podle mého názoru nabízí hodnotnou alternativu nejprodávanějším manažerským kombíkům. Je to samozřejmě otázka rozpočtu, ale často se volí mezi motorizací a výbavou. Pokud není prioritou počet válců a obsah motoru, které obvykle „sežerou“ podstatnou část daných peněz, můžete si v této cenové relaci dopřát mnohem více komfortních prvků výbavy. Cena testovaného modelu za 864 990 Kč je toho důkazem.

Související stránky

Související stránky

Fotogalerie

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary