Test Hyundai i30 3dv. 1.6 CRDi – v plné zbroji

2013-08-19 00:00:00

Bohatě tvarovaný a výbavou nadupaný třídveřový kompakt Hyundai i30 3DR 1.6 CRDi je typickou ukázkou přístupu značky k důležitým marketingovým prvkům - designu a struktuře ceníku.    


Text a foto: Luděk Kortus

Design fluidních tvarů představuje opačný pól současnému geometrickému designu některých německých značek. Mohlo by se zdát, že tak se na trhu proti sobě vymezuje Asie a Evropa. Hyundai se ale nechce vymezovat tímto způsobem. Chce být v Evropě vnímán jako evropská značka. Prezidentem všech světových designérských center značky Hyundai byl jmenován Peter Schreyer, který mnoho let vedl design Audi a Volkswagenu. Evropské centrum designu značek Hyundai a Kia sídlí v Německu a jeho současný šéfdesignér Thomas Bürkle zase navrhoval některé modely pro BMW. Kolébkou současného designu značky je Německo a automobilka tuto skutečnost marketingově využívá. V Čechách například pětidvéřovou verzi i30 provází slogan „Zkonstruován v Evropě, vyroben v ČR“. 

V České republice Hyundai šlape na paty Škodovce. Podle statistik registrací to vypadá, že milovníků oblých tvarů a bujných křivek je u nás přibližně stejně jako obdivovatelů čistých a přímých linií. Za sebe musím říci, že nacházím krásu jak v baroku tak v gotice. Za zajímavý považuji rozdíl v prodejních strategiích mimořádných výbav. Zatímco ti s fluidními křivkami se snaží ceník maximálně zjednodušit, ti s přímým liniemi drží strategii  ceníků s mnoha jednotlivými příplatkovými položkami. Protože tentokrát testujeme třídvéřový Hyundai i30, podívejme se na strukturu jeho ceníku. Základní cena třídveřového modelu je 279 900 Kč. Pak se připlácí za motor a převodovku. U stokoňové benzínové jednačtyřky je to 0 Kč. U nejdražšího motoru 1.6 CRDi 128 k s manuální šestistupňovou převodovkou je to 130 000 Kč. 

Další položka, za kterou se připlácí, je metalíza. V tomto případě Hazel Brown za 13 000 Kč. Základní výbava je jen jedna, jmenuje se hezky po česku Trikolor a stojí 0 Kč.  Již s touto výbavou auto vykazuje základní životní funkce. Má centrál na dálku, alarm, rádio s CD, elektrická okna a zrcátka, ABS a 6 airbagů a manuální klimatizaci. Pokud zákazník zatouží po střešním okně za 25 000 Kč, automatické převodovce za 40 000 Kč nebo béžovém interiéru v kůži za 10 000 Kč, může si je jednotlivě objednat. Další komfortní prvky jsou k dispozici již jen v předem konfigurovaných paketech. Paket Elegance za 29 900 Kč, paket Style za 59 900 Kč, paket Premium za 99 900 Kč.  Jeden paket vždy vychází ze druhého a obsahují deset až patnáct položek.

Nechci zde vyjmenovávat všechny položky. V prvním paketu Elegance jsou nabízena šestnáctipalcová kola, led světla vzadu, blinkry v zrcátkách, kožený vyhřívaný volant s možností volby tuhosti posilovače, tempomat a další. Ve druhém paketu Style získáte navíc polokožené čalounění, dvouzónovou klimatizaci, přední a zadní parkovací čidla a couvací kameru. Součástí třetího paketu Premium jsou sedmnáctipalcová kola (na obrázku), elektrická parkovací brzda, xenonové adaptivní světlomety, bezklíčový start a kontrola tlaku v pneumatikách. Plně vybavený Hyundai i30 3dv. 1.6 CRDi 128 k (až na automatickou převodovku a béžový interiér) vyjde na 547 890 Kč.

Důležité je, že ačkoli jsou pakety předem pevně dané, neměl bych pocit z nesvobody při volbě mimořádné výbavy.

Související stránky

Související stránky

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary