Test Citroen C3: Ve znamení veselých barev

2018-02-28 00:00:00

Citroen C3 se začal vyrábět v roce 2002 jako nástupce modelu Saxo. Byla to tenkrát velká změna. Na podzim roku 2016 byla v ČR představena třetí generace. Změna je opět vnímána jako skoková. Jaké jsou hlavní taháky nové C3?


text a foto: Luděk Kortus

Citroën C3 změnil razantně tvar a po vzoru  některých dalších výrobců malých aut zavedl možnosti personalizace barev zvenku i uvnitř. Ve dvoubarevném provedení karoserie jsou k devíti lakům k dispozici tři odstíny střechy, které ladí s kryty zrcátek, lištami mlhovek, lištami na zadním sloupku a prvky Airbump. Airbump je nepřehlédnutelná ochrana na dveřích vozidla, něco jako přerostlá boční lišta. Naše testované auto kombinuje červené prvky s bílou barvou karosérie. V interiéru je možné si vybrat ze čtyř barevných kombinací. Barevná kombinace interiéru, kterou vidíte na fotkách, se jmenuje Urban Red.  

Jsme v Citroënu, francouzském symbolu pohodlné jízdy. Sympatická křesílka nejsou přímo měkká, ale do německé tuhosti mají také daleko. Vepředu je i pro většího řidiče dostatek prostoru, vzadu se lépe budou cítit lidé menšího vzrůstu. Ve středovém panelu jsem napočítal pět odkládacích prostor na nápoje a drobné předměty. Schránka před spolujezdcem je také mimořádně objemná. Zavazadlový prostor se sklopnými dělenými sedadly umožní obyvatelům města leccos odvézt z obchodního centra. V klabině vládne vydesignovaná praktičnost.

Jízdní vlastnosti malého autíčka přiznávají citroenovský komfort. Podvozek je ideální na disciplínu „klidný městský slalom“. S šestistupňovou automatickou převodovkou s hydrodynamickým měničem se pohodlně posouváte v zácpě i svižně pohybujete po městském okruhu. Pokud auto řídíte plynule, odmění se nečekaným pohodlím na kolejích a na kostkách. Ovládání rádia, navigace, klimatizace, telefonu a dalších funkcí je soustředěno na obdélníkovém dotykovém displeji. Řidič může řadu funkcí volit z volantu. Osvědčený multifunkční ovladač tempomatu a omezovače pod volentem, známý z předchozích generací, zůstal zachován.

Ve světové premiéře se představuje kamera v zrcátku ConnectedCAM. Umí fotky a videa, má širokoúhlý záběr 120 stupňů, full HD rozlišení, vnitřní paměť 16 GB a GPS. Na ni právě odkazují fotky písmen v reklamách na C3, pokud byste nevěděli, jaký je jejich význam. Kamera slouží jednak jako zaznamenávač zážitků a sdíleč na sociální sítě a také k poskytnutí videonahrávek v případě nehody. Při nehodě se automaticky zablokuje na kartě nahrávka 30 sec před nárazem a minutu po nárazu. Kamera funguje, pokud máte v telefonu nainstalovanou ovládací aplikaci a jste spojeni s autem.  

Vybraná technická data:

  • Citroen C3 Shine 1.2 PureTech 110 S&S EAT 6
  • Typ motoru: benzínový přeplňovaný řadový tříválec
  • Objem motoru: 1199 cm3
  • Výkon: 81 kW/110 koní při 5500 ot./min
  • Točivý moment: 205 Nm při 1500 ot./min
  • Zrychlení 0-100 km/h: 9,8 s
  • Maximální rychlost: 188 km/h

Související stránky

Související stránky

Fotogalerie

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary