SUV Škoda Karoq je nástupce modelu Yeti

2017-04-28 00:00:00

Nevíme, co bylo na jménu Yeti špatného, ale automobilka se rozhodla novou generaci přejmenovat jako Karoq.


text: Dalibor Žák, foto: Škoda-Auto

O nové generaci Škody Yeti se už nějakou dobu ví, že bude sdílet základní nosnou strukturu s SUV Seat Ateca. Nevědělo se ale, že se změní jméno. Zvykněme si tedy na Škodu Karoq, nové kompaktní SUV v nabídce mladoboleslavské automobilky. Jeho výroba se rozběhne co nevidět v Kvasinách, kde se již vyrábí právě „španělské“ SUV Seat Ateca. Škoda Karoq samozřejmě využívá modulární platformu MQB koncernu Volkswagen a známé motory i techniku. Proti modelu Yeti je Karoq trochu delší a širší, ale je nižší a má větší zavazadlový prostor. Sklopením zadních sedadel, která budou dostupná v různých provedeních, lze získat kufr o objemu až 1810 litrů.

Čtěte také: Test ojetého SUV Škoda Yeti

Pokud jde o motory, tak základem je litrový tříválec 1.0 TSI o výkonu 85 kW (115 k) a točivém momentu 200 Nm. Nad ním je nový čtyřválcový motor 1.5 TSI o výkonu 110 kW (150 k) a točivém momentu 250 Nm. Ten umí běžet jen na dva válce, aby snížil spotřebu a emise. Diesely zastupuje základní čtyřválec 1.6 TDI (85 kW a 250 Nm) s pohonem předních kol a dvě verze motoru 2.0 TDI (110 a 140 kW). To silnější má standardně sedmistupňový automat DSG a pohon všech kol řešený tradičně mezinápravovou spojkou Haldex. Pokud má Karoq pohon předních kol a výkon do 110 kW, bude mít, stejně jako Octavia III, vzadu vlečenou nápravu. Silnější motory a čtyřkolky mají samozřejmě nezávislé zavěšení.

Zajímavostí Škody Karoq je nový infotainment s funkcí rozpoznávání gest, což už koncern VW představil třeba v Golfu nebo Passatu. Novinkou je také multifunkční digitální displej před řidičem, který nahrazuje klasické ručičkové budíky. Ten ovšem bude jen za příplatek, případně v nejvyšší výbavě standardně. Základní provedení „cena od...“ bude o tyto hračky samozřejmě ochuzeno. Světovou výstavní premiéru zažije Škoda Karoq na podzimním autosalonu ve Frankfurtu, nicméně velké představení plánuje automobilka už na 18. května ve Stockholmu. Na trh nové SUV české značky zamíří do konce letošního roku. V roce 2018 pak dorazí další motorizace a dokonce se začíná mluvit i o provedení RS s motorem 2.0 TSI o výkonu přes 200 koní.

Související stránky

Související stránky

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary