Srovnávací test: Volkswagen Passat Variant 2.0 TDI DSG B7 vs B8

2015-05-25 00:00:00

Postavili jsme proti sobě dva prakticky totožné Volkswageny Passat s tím rozdílem, že jedním je úplná novinka a druhým minulá generace. Jak se vlastně Passat změnil? A jsou to změny k lepšímu?


text a foto: Dalibor Žák

Proč minulou generaci Proč nového Passata
Řídící se tak nějak jednodušeji Vyšší kultivovanost jízdy
Ostřejší motor v nízkých otáčkách Povedený interiér a design
Pohodlnější podvozek Úsporné a silné motory
Pořád je to moderní a kvalitní auto Ostřejší řízení a ovladatelnost
Ceny jsou nyní velmi příznivé Spousta hraček a systémů


O Volkswagenu Passat se říkalo, že si ho nekupujete proto, že se vám líbí, ale proto, že potřebujete auto. Jenže s příchodem skutečně zajímavě navržené nové generace si nejsem zas tak jistý, že si ho nakonec plno lidí nekoupí i právě díky designu. Sice je to pořád obyčejné auto a když oba Passaty postavíte vedle sebe, což jsme udělali i my, povšimente si nápadné podobnosti, ale novinka má několik elegantních detailů, které z ní dělají skutečně hezké auto. Ať už se jedná o grafiku světel nebo uhlazení jednotlivých liní, i když se díváte na kombi nebo sedan, Passat se opravdu povedl. Přesto je to spíše taková evoluce než designová revoluce, se kterou přichází pravidelně třeba Citroën. Volkswagen se držel stále stejného receptu, takže Passat tradičně ničím nepřekvapí, ale zároveň rozhodně nikoho neurazí. Přesto si dovolím novou generaci považovat za auto, které si opravdu už někdo koupí kvůli designu, ne jen kvůli tomu, že je to „naftový Passat v kombíku“.

Čtěte také: Nová Škoda Superb - první test

Nebudu teď rozebírat někdy až nekriticky nábožné uctívání Passatu s motorem TDI. Stalo se z toho sice klišé, ale Passat byl vždycky vlastně velmi dobré auto. Každý kus měl něco do sebe a Volkswagen si v posledních letech několikrát zadělal na ostudu se spolehlivostí, když například generace Passatu B6 doslova propadla v dlouhodobém testu německého magazínu Auto Bild. Jenže od té doby se toho změnilo dost, Volkswagen spoustu kvalitativních nedostatků rychle vyřešil a z Passatu se opět stalo velmi oblíbené auto. Na trhu ojetin je to vyhledávaný kus, je oblíbený mezi manažery firem a leckdy se dostane i do rukou soukromníků, kteří chtějí neagresivní auto nevykřikující do okolí své nadřazené postavení, jak se to třeba daří některým SUV, zvláště třeba arogantnímu BMW X6. Volkswagen Passat byl vždycky tak trochu beztřídní auto a i když někteří nemohli jeho taxikářskou a manažerskou image vystát, proti kvalitám tohoto dopravního prostředku se vcelku nedalo nic namítat.

To ostatně potvrzuje i starší generace Passatu B7, kterou jsme si na srovnávací test půjčili v Autocentru ESA. Velkou předností Passatu vždycky bylo to, jak dokáže maskovat svůj věk a skutečný kilometrový nájezd. Zatímco ojetý kus měl natočeno už hezkých 170 000 km, nijak se dojem z kvality interiéru nelišil od úplně nového auta nadcházející generace. Jistě, interiér staršího modelu je takový jednodušší, ale je vysoce kvalitní a působí hodnotně. Volkswageny také vždycky nabídnou velmi promyšlenou ergonomii, takže veškeré ovladače jsou snadno dostupné a hned se je naučíte ovládat poslepu, což přispívá bezpečnosti. Mezi oběma vozy je v tomto zanedbatelný rozdíl a kdo přesedne do nového auta, což jsem právě učinil, hned je všechno tam, kde je člověk zvyklý. Kdo tedy přesedá na nového služebního Passata, bude se v něm ihned cítit jako doma. Je to stále stejně uživatelsky příjemné auto, i když těch funkcí je tu samozřejmě mnohem víc a některé jsou možná trochu rušivé a snad i zbytečné.

Doporučujeme: Test ojetého kombi Volkswagen Passat 2.0 TDI

Novinářský kus byl vybaven nejen adaptivním tempomatem, který je sice inteligentní, ale občas zbytečně horlivý, ale také systémem pro udržení v jízdním pruhu, když nedáváte pozor. Je to možná fajn, pokud píšete za jízdy esemesky a ladíte navigaci, ale při svižnější jízdě dokáže tento systém sledování jízdního pruhu otravovat. Stejně tak protikolizní systém občas zazmatkuje, když objíždíte odbočující auto. Nic z toho starší auto nemá a možná i proto je s ním jízda taková mechaničtější, více se chová jako klasické auto, které ještě potřebuje řidiče. Občas jsem měl v novém autě pocit, že bych radši seděl vzadu a nechal se vozit šoférem, nebo jen stiskl tlačítko „do práce“ či „domů“ a o nic se nestaral. Naštěstí všechny ty bezpečnostní fíčury kecající do řízení jdou vypnout a potom nový Passat ničím řidiče nerozptyluje. Stačí se rozjet a hned si všímám jedné zásadní věci. Nové auto je citelně utlumené a takové opatrnější, zdrženlivější. I když mají obě auta velmi podobné motorizace, starší Passat 2.0 TDI má sice o deset koní nižší výkon, ale při rozjezdu působí horlivějším a pohotovějším dojmem. Nový Passat se rozjíždí sice také podobně plynule a jemně, ale nemá moc rád rychlejší odjezdy z místa, třeba od křižovatky. Musíte ho více pobídnout.

Oba vozy mají motor 2.0 TDI spojený s šestistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG, která funguje velmi rychle a intuitivně. Nové auto má i řadící tlačítka pod volantem, ale málokdy budete mít potřebu převodovce pomáhat. S motorem si rozumí dobře, dokáže využívat jeho výkon i točivý moment a z cestování dělá ještě příjemnější záležitost. Navíc mám dojem, že s automatem byl vždycky naftový Passat pohodlnější, kultivovanější a obecně důstojnější. V obou autech je DSG plynulé, ale u nového Passatu mu tolik nevadí popojíždění v koloně a rozjezdy do kopce. Starší Passat občas couvne dozadu nebo malinko cukne, ale i přes to je tohle skvělý automat. Navíc má funkci rozjezdu do kopce, kdy auto podrží. Jen ji musíte zapnout. Na okreskách a na dálnici novější model staršímu autu citelně ujíždí. Nárůst výkonu a točivého momentu je u něj znát, i vyrovnanější průběh výkonové křivky. Nové auto je také lehčí, což se pozitivně projevuje na ovladatelnosti. Starší auto jezdí dobře, ale novější má ostřejší podvozek a také řízení.

TIP: Nový Volkswagen Passat B8 - první jízdní dojmy

Minulá generace Passatu je taková houpavější, více se u ní karoserie naklání a kvůli delšímu převodu řízení je nutné být v nájezdu do zatáčky trpělivější. Starší Passat se vždycky nejprve opře o vnější kola a pak začne zatáčet. Nové auto reaguje bez prodlevy a ihned, ani se tolik nenaklání a neponořuje při prudkém brzdění. Tuhý podvozek ale o sobě dává vědět, i když rázy do interiéru nepřenáší, ani do řízení. Přesto se nemohu ubránit dojmu, že je starší auto takové uvolněnější a pohodlnější. Nový model je jako by napnutý v očekávání nějaké dynamické jízdy, což mi k naftovému kombíku s automatem vůbec nesedí. I řízení je možná moc horlivé a zase ztratilo něco ze své odezvy, i když je samozřejmě přesné a příjemně lehké. Je jen moc elektrické a mně se prostě se starším autem jezdí lépe na zatočené silnici. Je čitelnější a o tom, že se blíží na svůj limit, dává dopředu vědět. Nové auto pořád drží s chirurgickou přesností a když zjistíte, že jste to přehnali, je už pozdě...

Celkové hodnocení

Přesto je ale nové auto lepší dálniční cestovatel. Ve 130 km/h uvnitř o aerodynamickém hluku nebo hučení kol a podvozku vůbec nevíte. Interiér působí stejně tiše jako ve starším autě zhruba ve 100 km/h. A u 150 km/h je rozdíl ještě větší. Zajímavé také je, že zatímco ve starším Passatu 2.0 TDI v dálničním tempu slyšíte syčení větru a hučení kol, v novém autě více slyšíte jinak kultivovaný naftový motor 2.0 TDI. Ten také u nového auto přenáší méně vibrací do interiéru a řízení, což bohužel minulá generace tak dobře nezvládá. Vždycky jsem měl starší generaci Passata za lepší auto s benzínovým motorem, nový Passat už je i s dieselem dostatečně kultivovaný a tichý. Závěrem se tak dá říci, že i když se nekoná žádná velká technická revoluce, Volkswagen Passat se zase posunul blíže k dokonalosti po stránce kultivovanosti jízdy. Nyní je to skutečně srovnatelný soupeř se soudobými BMW a Mercedesy. Tomu odpovídá ale i velmi odvážná cenovka, vybavený Passat se s veškerou bezpečnostní a komfortní výbavou přehoupne přes milion, ani nevíte jak. Nicméně pokud jde o ojeté auto, domnívám se, že i nová generace Passatu bude za několik let velmi kvalitní, svěží a příjemné auto. Určitě o něj bude zájem a ceny budou klesat jen pomalu, stejně jako u minulé a předminulé generace Volkswagenu Passat. I když od něj nelze čekat řidičské emoce, je to zkrátka velmi povedené a příjemné auto.

Související stránky

Související stránky

Fotogalerie

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary