Seat Arona je další kompaktní SUV

2017-06-29 00:00:00

Seat Arona byl představen na akci pro 250 novinářů v Barceloně. Veřejnosti bude představen na autosalonu ve Frankfurtu, v České republice se ho dočkáme v listopadu 2017.


text: Martin Foltýn, foto: Seat

Nová Arona je po modernizovaném modelu Leon a nové generaci modelu Ibiza třetí novinkou španělské značky v roce 2017. Arona je prvním modelem značky Seat v segmentu kompaktních crossoverů A0, který se od roku 2015 zvětšil čtyřnásobně. Když se podíváme na výbavu, tak Seat Arona disponuje veškerými informačními, asistenčními i zábavními systémy. Můžeme zde nalézt například adaptivní tempomat, front assist, asistent při rozjíždění do kopce, asistent sledování únavy řidiče a v neposlední řadě například 8“ dotykový displej. Stejně jako Leon, Ateca a Ibiza bude i nový Seat Arona nabízen ve výbavových liniích Reference, Style, FR a Xcellence. V nadstandartní výbavě se pak dočkáme sledování mrtvého úhlu v zrcátkách a parkovacího asistenta, který umožňuje zaparkování vozidla jak na podélné tak kolmé straně.

Čtěte také: Test ojetého hatchbacku Seat Ibiza 1.2 TDI

Vnější délka tohoto modelu je 4138 mm, což je o 79 mm více než u modelu Ibiza. Arona nabízí i větší prostor pro hlavu řidiče, protože je o 99 mm vyšší než Ibiza. Zavazadlový prostor má poté objem 400 litrů. Také sedadla pro spolucestující jsou výš a to o 62 mm. Výška stropu nad sedákem je o 37 mm vyšší vpředu a o 33 mm vzadu. Světlá výška se zvětšila o 15 mm. Seat se také stává první automobilkou koncernu, která ve větší míře používá modulární platformu MQB A0 pro menší vozy. Už ji má i Ibiza. Všechny motory, nabízené pro novou modelovou řadu Arona, mají přímé vstřikování paliva, přeplňování turbodmychadlem a systém stop-start. Na výběr jsou tři různé zážehové motory s hliníkovým blokem válců. Vstupní verzí je tříválec 1.0 TSI s výkonem 95 k, ve spojení s pětistupňovou mechanickou převodovkou. Stejný motor je nabízen také ve verzi s výkonem 115 k a to v kombinaci s šestistupňovou mechanickou převodovkou nebo se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou DSG.

Třetí alternativou je nový čtyřválec 1.5 TSI Evo o výkonu 150 k s aktivním systémem deaktivace válců. Tento motor se dodává výhradně se stupněm výbavy FR a šestistupňovou mechanickou převodovkou. Pro příznivce vznětových motorů je k dispozici známý motor 1.6 TDI ve výkonových variantách 95 k a 115 k. Verze o výkonu 95 k může být kombinována s pětistupňovou mechanickou převodovkou nebo se sedmistupňovou převodovkou DSG, zatímco pro verzi o výkonu 115 k je určena šestistupňová převodovka. V polovině roku 2018 rozšíří nabídku modelové řady Arona motor 1.0 TSI o výkonu 90 k na stlačený zemní plyn CNG. Seat je prvním výrobcem, který nabídne tento druh motoru ve třídě kompaktních crossoverů.

Související stránky

Související stránky

Fotogalerie

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary