Průmysl potřebuje 40 gigatováren, říká Volkswagen

2017-07-12 00:00:00

Podle šéfa vývoje VW Ulricha Eichhorna se musí do roku 2025 vytvořit aspoň 40 gigatováren, aby se stačila uspokojit poptávka po akumulátorech pro elektromobily.


text: Martin Foltýn

Podle odhadů skupiny Volkswagen by masivní nedostatek lithium-iontových akumulátorů mohl v příštím desetiletí narušit globální automobilový průmysl, pokud do roku 2025 nebude přidána kapacita rovna 40 gigatovárnám značky Tesla. Ulrich Eichhorn, vedoucí oddělení výzkumu pro největšího výrobce automobilů na světě, přišel s touto prognózou, která je založena na cílech, že čtvrtina objemu skupiny bude pocházet z prodeje elektrických vozidel. Celý automobilový průmysl pak bude v roce 2025 potřebovat akumulátory o kapacitě až 1,5 TWh ročně. A stále bude narůstat. I z tohoto důvodu německý dodavatel Bosch zvažuje, zda bude vyrábět baterie pro elektromobily. Pokud ano, zvolí nejspíš technologii tuhých článků, kde největší výhodou je jejich bezpečnost, pokud by například došlo při nehodě k narušení integrity.

„Jsme uprostřed vývoje, to znamená, že každý týden přinášíme nové výsledky,“ řekl šéf společnosti Bosch Mobility Solutions Rolf Bulander. Podle Eichhorna z VW byl rafinérský průmysl postaven kolem spalovacího motoru a kolem ropného „boomu“ v Texasu, který kdyby nenastal, mohly být automobily poháněny elektřinou od počátku výroby. Protože už například v roce 1900 na světové výstavě v Paříži zakladatel Volkswagenu Ferdinand Porsche představil elektrický automobil, který byl vytvořen o mnoho dříve, než později legendární model Brouk. Nicméně Eichhorn dodává, že společnost Volkswagen již 50 let zkoumá automobily poháněné elektrickými pohonnými hmotami a je přesvědčen, že přišla doba elektrického pohonu bez ohledu na stále nedostatečné kapacity a nepřipravený technologický vývoj.

Související stránky

Související stránky

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary