Polestar 1 je nové luxusní plug-in hybridní kupé Volvo z Číny

2017-10-17 00:00:00

Volvo zakládá novou značku Polestar. V Číně bude vyrábět sportovní vozy a elektromobily, první model je luxusní plug-in hybridní kupé s rekordním dojezdem.

text: Dalibor Žák, foto: Polestar/Volvo

Automobilka Volvo už je nějaký ten rok v rukou čínské automobilky Geely. Poslední produkty jako nový model XC90, XC60 a S90/V90 jsou již společným dílem těchto značek a výroba se dokonce do Číny také přesouvá. Koncern kolem automobilky Geely zakládá nové značky a například modely Lynk&CO jsou vlastně Volva s jiným designem vyrábaná v Číně. Dalším takovým produktem je právě představený model nově založené značky Polestar. Ano, jménem Polestar označovalo Volvo své vrcholné sportovní modely. Novinka se jmenuje Polestar 1 a jedná se o luxusní kupé s technikou a platformou z Volva S90. Ovšem část platformy pro tento model musela vzniknout samostatně. Výroba bude rovněž probíhat v Číně a zajímavostí tohoto vozu je, že nebude k dostání v běžném prodeji. Značka Polestar nebude mít showroomy, auto si místo toho objednáte na internetu a budete si ho jen pronajímat na dva nebo tři roky.

Čtěte také: Test ojetého SUV Volvo XC90

Pokud jde o techniku, tak o pohon se stará plug-in hybridní systém s poměrně velkou sadou akumulátorů a třemi elektromotory. Základem je pořád spalovací motor, konkrétně přeplňovaný benzinový dvoulitr z hybridního Volva S90 T8. Spolu s elektromotory pak má ale kupé Polestar 1 celkový výkon až 440 kW (600 k) a točivý moment dosahuje na 1000 Nm. Značka se chlubí největším čistě elektrickým dojedem mezi plug-in hybridy. Na jedno nabití vůz urazí až 150 km. O akceleraci, spotřebě nebo nejvyšší rychlosti nevíme nic, ani kolik pronájem tohoto vozu bude stát. Určitě stojí ještě za připomenutí, že Polestar 1 má jako první auto podobného ražení celokarbonovou kompozitovou karoserii. Něco takového se v sériové výrobě u běžného osobního vozu objevuje vůbec poprvé. Dalším produktem značky Polestar bude plně elektrický vůz konkurující elektromobilu Tesla Model 3.

Související stránky

Související stránky

Fotogalerie

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary