Peugeot Partner a Citroen Berlingo v novém provedení

2015-07-06 00:00:00

V červnu byly v Čechách představeny dvě sesterské novinky skupiny PSA Peugeot Citroën. Mají nové tváře a jsou dopované novými technologiemi.


Text: Luděk Kortus

Jedná se o stejná auta prodávaná pod dvěma značkami. Peugeot v roce 1976 koupil majoritní podíl akcií krachujícího Citroënu. Od té doby mají auta obou značek mnoho společného. U osobních aut se snaží PSA zachovat rozdílnou identitu a myslím, že se jim to ze všech spojených značek daří nejlépe. U dodávek se však ukazuje, že nejlepší cesta je zachovávat stejnou karoserii a interiér. Škoda také upustila od výroby Roomsteru a její nová dodávka bude na bázi VW Caddy. Stejná situace je i u velkých skříňových dodávek, jak nám ukazují například Renault a Opel nebo Peugeot s Fiatem a Citroënem.

Malé i velké dodávky se tedy odlišují především maskami a logy na volantech. Jinak mají stejné motory a převodovky a je v nich použitá stejná technologie. Rozdíly jsou patrné hlavně na fotkách, připojujeme bohatou galerii. Takže i když každá automobilka představila svůj model nezávisle, pojďme se na ně podívat společně. Říkejme jim třeba bratři. V segmentu víceúčelových osobních vozů a malých dodávek dosahují oba modely zajímavých prodejních čísel. Jedná se totiž o auta se zajímavým poměrem prostor/cena.

Oba bratři nabízejí velkou modularitu sedadel. Ve druhé řadě jsou tři samostatná sedadla, která se dají vyjmout. Objem zavazadlového prostoru pod horní kryt je 675 l. Po vyjmutí sedadel je možné jej zvětšit až na 3000 l. Peugeot a Citroën se vyrábí ve čtyřech úrovních výbavy. Každá se přirozeně jmenuje jinak. Ta nejnižší má černý nárazník, vyšší dvě výbavy mají nárazníky v barvě vozu a nejvyšší verze mají nějakou další specialitu. Poslední verze jsou „terénní“. U Citroënu Berlingo se nejvyšší výbava jmenuje XTR u Peugeotu Partner se jmenuje Outdoor. K dispozici jsou po modernizaci nové odstíny a nová kola. Ceny mají totožné. Nejnižší cena v ceníku je 335 000 korun, nejvyšší 429 000 korun.

Technologie ve službách řidiče se ovládají pomocí nového sedmipalcového displeje. Ten umožňuje přístup k funkcím media, navigace, dokáže zrcadlit displej telefonu. Novými asistenty pro podporu řiciče jsou Active City Brake a zadní couvací kamera. Motory jsou modernizované a mají nižší spotřebu. Základem jsou tři výkonové verze motoru 1.6 BlueHDi o výkonu 75, 100 a 120 koní. Dále dvě výkonové verze benzínového motoru 1.6 VTi a to 98 a 120 koní. Benzíny jsou k dispozici pouze s pětistupňovým manuálem. U naftových lze navíc zvolit kombinaci start/stop systému a šestistupňové převodovky nebo pilotované automatické převodovky.

Související stránky

Související stránky

Fotogalerie

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary