Opel Ampera - známe českou cenu

2011-07-28 00:00:00

Opel Ampera, dlouho očekávaný elektromobil pro každodenní používání v běžném provozu, se na českém a slovenském trhu objeví už v červnu roku 2012. Známe jeho českou cenu i technické parametry.

 


Pavel Foltýn; Opel

Sériově vyráběné elektromobily Ampera se na první evropské trhy dostanou již koncem tohoto roku, do ČR dorazí Ampera v červnu roku 2012, cena (včetně DPH) bude ekvivalentem 42 900 EUR dle aktuálního kurzu.

Kola Opelu Ampera jsou vždy poháněna elektřinou! Inovativní lithio-iontový akumulátor kapacity 16 kWh napájí elektromotor o výkonu 111 kW (150 k) – plně nabitá baterie umožňuje dojezd cca 40 km až 80 km pouze na elektrický pohon – a tedy bez emisí. Konkrétní akční rádius závisí na profilu trasy, způsobu jízdy a vnější teplotě. Podle normy ECE R101, která upravuje metodiku měření spotřeby paliva a emisí CO2, činí kombinovaná spotřeba Opelu Ampera méně než 1,6 l/100 km a vůz emituje méně než 40 g/km CO2 (předběžné údaje). Nezávislé výzkumy dokládají, že dojezd Opelu Ampera na čistě elektrický pohon (tedy s výlučným využitím energie uložené v akumulátoru) uspokojí požadavky 80 procent evropských řidičů na akční rádius automobilu pro každodenní využívání. Díky palubnímu generátoru se spalovacím motorem ale Ampera dokáže ujet přes 500 kilometrů na jedno nabití a naplnění nádrže. Zážehový motor, pohánějící elektrický generátor, se samočinně nastartuje v momentu, kdy kapacita akumulátoru poklesne pod zadanou minimální hodnotu.  

Stejně unikátní a revoluční jako je systém elektrického pohonu Voltec je výjimečný i design modelu Opel Ampera. Karoserie aerodynamických tvarů poskytuje prostor pro čtyři dospělé pasažéry, tradiční stupnice a ovladače na přístrojovém panelu nahrazují moderní dotykové monitory s vysokým rozlišením. Ampera je automobilem s vysokými užitnými vlastnostmi. Pětidveřová karosérie poskytuje komfortní prostor čtyřem dospělým členům posádky a dobře přístupný zavazadlový prostor základného objemu 310 litrů, který lze v případě potřeby rozšířit sklopením opěradel zadních sedadel. Opel Ampera dodržuje dlouholetou filozofii značky Opel, která nabízí vyspělé technologie za realistické ceny. Stejně, jako na všechny modely Opel, i na Amperu se v Německu a Velké Britanii vztahuje doživotní záruka, omezená pouze proběhem 160 000 km. Na akumulátor se vztahuje záruka na 8 let / 160 000 km. 

V režimu prodlouženého dojezdu, který se aktivuje vždy při poklesu kapacity akumulátoru pod stanovenou hodnotu, čerpá trakční elektromotor elektrickou energii z generátoru poháněného účinným čtyřválcovým zážehovým motorem o objemu 1,4 l a výkonu 63 kW (86 k). Konstruktéři Opelu Ampera předpokládají, že 90 procent času řidič absolvuje v některém ze dvou hlavních jízdných režimů: „Normal“ a „Sport“. Režim „Sport“ zvyšuje citlivost pedálu akcelerátoru. Pro specifické jízdní podmínky jsou k dispozici dva další zvláštní režimy: Horský režim „Mountain“, který zabezpečuje dostatečnou energii baterie pro jízdu horskými oblastmi. Režim konzervace energie Hold-charge“zachovává dostatečnou zbytkovou energetickou kapacitu akumulátoru aktivací zážehového motoru, což je užitečná funkce pro plné využit výhod elektrického pohonu v zónách s omezenými emisemi, jako jsou např. centra některých velkých měst. 

Jedinečný komplet akumulátoru ve tvaru písmene „T“ o hmotnosti 198 kg s kapacitou 16 kWh je uložený ve středovém tunelu vozu a pod zadními sedadly. Akumulátor chrání opěrné lišty z martenzitové ultra-pevné oceli. Celý akumulátor sestává ze 288 lithium-iontových článků a je konfigurovaný pro optimální výkon a životnost. Jako první sériově vyráběný systém svého druhu využívá kapalinový systém tepelné regulace, který dokáže podle potřeby baterií zahřívat či chladit. Při vývoji akumulátoru hrálo klíčovou roli Centrum alternativních pohonů automobilky Opel v Mainz-Kastelu nedaleko Rüsselsheimu. Baterie Opelu Ampera se dá snadno dobíjet z běžné domovní zásuvky veřejné elektrické sítě, v zavazadlovém prostoru je uložený nabíjecí kabel délky 6 metrů. Ze standardní elektrické zásuvky 230 V/16 A se baterie zcela nabije za méně než 4 hodiny, přičemž nabíjení lze naprogramovat tak, aby se využilo výhod nižších sazeb mimo odběrové špičky.

Bohatá výbava: Nejmodernější systémy infotainmentu

Ke standardně montované elektronické klimatizaci a integrovanému audiosystému s ovládacími prvky na volantu lze za příplatek objednat prémiový audiosystém Bose® propojený s navigačním systémem. Bose® Energy Efficient Series sound-systém zaručuje vynikající kvalitu reprodukce zvuku, přičemž spotřebovává o 50 procent energie méně, než konvenční audiosystém stejného výkonu. Systém infotainmentu tvoří autorádio se 6 reproduktory a subwooferem, pevný disk s kapacitou 60 GB, z čehož 30 GB je vyhrazených pro záznam hudby; navigační systém s dynamickou navigací; ovládací prvky na volantu a Bluetooth hands-free systém s hlasovým ovládáním pro propojení s mobilním telefonem. Elektrické topení a klimatizaci doplňují elektricky vyhřívaná přední sedadla, což zajišťuje optimální komfort v nejširším rozsahu vnějších teplot. Klimatizace má tři provozní režimy (Ventilace, Eco a Comfort) a přizpůsobuje svůj výkon dojezdu vozu nebo spotřebě.

Maximální pasivní bezpečnost

Základní struktura karoserie modelu Opel Ampera vyniká vysokou pevností a mimořádnou mírou ochrany posádky při případné nehodě. Během vývoje bezpečnostních a ochranných systémů provedl Opel přes 50 různých bariérových testů z různých rychlostí a při různých úhlech nárazu, včetně čelního, bočního i zadního nárazu a posuzovala se i ochrana pasažérů při převrácení vozu. Řada specifických testů prověřovala i bezpečnost lithio-iontové baterie, zkoumala se i její vodotěsnosti při zaplavení. V nouzové situaci mohou záchranáři baterii snadno odpojit od systémů vozu. 

Opel Ampera se bude vyrábět v továrně Hamtramck koncernu General Motors v Detroitu. Celou akumulátorovou sadu vyrábí specializovaný závod GM v Brownstownu nedaleko Detroitu, který je prvním závodem tohoto druhu vybudovaným v USA významným automobilovým výrobcem.

Související stránky

Související stránky

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary