Nový Seat Ibiza ukazuje, co dostane příští Fabia

2017-02-01 00:00:00

Seat představil novou generaci kompaktního hatchbacku Ibiza. Stejnou techniku bude mít i příští Škoda Fabia nebo Volkswagen Polo.


text: Dalibor Žák, foto: Seat

Seat odhalil novou generaci populárního modelu Ibiza. Pro nás je tento hatchback zajímavý především tím, že přináší techniku, kterou později dostane také domácí Škoda Fabia. Ještě před tím ji ale uvidíme ve Volkswagenu Polo. Fabia totiž teprve čeká na facelift a nová generace dorazí nejdříve za čtyři roky. Ale zpátky k Seatu Ibiza. Nový model je sice o 2 mm kratší, ale má také o velkých 95 mm delší rozvor. To bude znát hlavně na místu pro nohy. Interiér je také o 87 mm širší. Důkazem prostornosti budiž třeba objem kufru 355 litrů, což je na tuto třídu opravdu hodně. Nová Ibiza stojí na koncernové modulární platformě MQB, respektive na jejím zkráceném provedení A0. Právě tenhle základ dostane i příští Polo a Fabia. Nová platforma je lehčí, pevnější a slibuje lepší výsledky v nárazových testech, ale na to si musíme ještě počkat. Ibiza každopádně dostane poměrně bohatou bezpečnostní a asistenční výbavu.

Doporučujeme: Test ojetého hatchbacku Seat Ibiza 1.2 TDI

Pokud jde o motory, základ tvoří litrový tříválec 1.0 TSI s turbem, který má výkon 95 a 115 koní. Nad ním je pak nový čtyřválcový motor 1.5 TSI o výkonu 110 kW (150 k), který bude prozatím k mání jen ve „sportovní“ verzi Ibiza FR. Pod kapotou zůstává i diesel a místo nové jednotky 1.5 TDI je na výběr stále motor 1.6 TDI ve variantách o výkonech 80, 95 a 115 koní. Na některých trzích bude i motor 1.0 TSI ve verzi na CNG. Ta má výkon 90 koní. Všechny motorizace o výkonu do 95 koní včetně dostanou pětistupňový manuál, silnější pak šestistupňový. Za příplatek bude možná si objednat i sedmistupňovou automatickou dvouspojkovou převodovku DSG. Novinkou budou moderní zábavní a komunikační systémy, široké možnosti konektivity a počítá se i s většími možnostmi individualizace. Ibizu prvně uvidíme na autosalonu v Ženevě na začátku března a očekáváme, že se do prodeje dostane zhruba v polovině tohoto roku.

Související stránky

Související stránky

Fotogalerie

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary