Nový Rolls-Royce Phantom si ponechává dvanáctiválec

2017-07-31 00:00:00

Patrně nejluxusnější sériové auto na světě přichází v úplně nové generaci. Má to být vůz s nejtišším interiérem.


text: Dalibor Žák, foto: Rolls-Royce

Produkty automobilky Rolls-Royce byly vždy přehlídkou automobilových „nej“. Nová generace luxusní limuzíny Rolls-Royce Phantom nebude výjimkou. Podle tradiční britské značky, která patří pod automobilku BMW, je nový Phantom patrně nejluxusnějším a nejkvalitnějším sériově vyráběným autem na světě. Zároveň je to nejlepší sériové auto se spalovacím motorem s nejnižší úrovní hluku v kabině. Rolls-Royce opoužívá na 130 kg dodatečné hlukové izolace, což jde trochu proti módnímu trendu všeobecného odlehčování. Automobilka dokonce odmítla částečně karbonovou platformu BMW řady 7 a vyvinula si vlastní celohliníkovou platformu. Nový Phantom je díky tomu tužší, tišší, bezpečnější a díky novým systémům také obratnější. Nově je tu například natáčení zadní nápravy a aktivní vzduchový podvozek, který čte silnici před autem a připraví tlumiče na očekávanou nerovnost vozovky.

Rolls-Royce ale nikdy nebyl o sportovní jízdě. Phantom je určen pro nejluxusnější hotely a ty, kteří se nechávají vozit vlastním šoférem. Maximální důraz se klade na kvalitu a plastů je v interiéru minimum. Téměř vše je z kovu, skla, dřeva nebo pravé kůže. Pod kapotou nového Phantomu je stále dvanáctiválec o tradičním objemu 6,75 l, ale tentokrát dostal přeplňování. Motor má výkon 420 kW (571 k) a točivý moment 900 Nm. Takové hodnoty jdou právem označit slovem „dostatečné“, které v minulosti Rolls-Royce v tabulce výkonů uváděl. Spotřebu, akceleraci, nejvyšší rychlost ani cenovku Rolls-Royce neuvádí. O takové věci totiž kupcům nejde. Ty bude spíše zajímat, že jim interiér může vyzdobit na zakázku některý ze známých světových úmělců.

Pokud vás láká luxusní sedan, ale nový Roll-Royce je přeci jen zcela mimo rámec vašeho rozpočtu, přečtěte si, co vás čeká při koupi ojetého Audi A8 4.2 TDI nebo BMW 750iL.

Související stránky

Související stránky

Fotogalerie

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary