Nový Nissan Leaf: Větší dojezd a samočinné řízení

2017-09-06 00:00:00

Nová generace nejprodávanějšího elektromobilu slibuje dojezd 378 km díky větším akumulátorům. Realita ale bude trochu jiná.


text: Dalibor Žák, foto: Nissan

Nejprodávanější elektromobil světa Nissan Leaf vstoupil do nové generace. Už bylo na čase, starý model v silné konkurenci neuvěřitelně rychle zastaral a ukázal, že zákazníci kompromisy v oblasti dynamiky, dojezdu a komfortu dělat nechtějí. Nový model vaří ze stejného receptu, takže je to pořád klasický hatchback segmentu C, jako je třeba VW Golf. Ovšem je trochu větší a prostornější především díky nově řešené platformě s chytře umístěnými akumulátory pod podlahou. Ty jsou dokonce větší, mají v základu kapacitu 40 kWh a za příplatek bude i 60kWh akumulátor. Jsou to ale baterie nové generace a jsou v poměru ke kapacitě lehčí. Nissan Leaf by s nimi měl podle evropské normy NEDC ujet 378 km, ale z vlastní zkušenosti víme, že v běžném provozu se spotřeba elektromobilů pohybuje okolo 20 kWh na 100 km, takže po 200 km už budete nervózně hledat zásuvku. Z té se Leaf nabije za 16 hodin, rychlonabíječka naplní baterie na 80 % kapacity za 40 minut.

Vpředu se ukrývá nový elektromotor s výkonem 110 kW (150 k) a točivým momentem 320 Nm, který by měl nový Nissan Leaf rozjet na 100 km/h za 8,5 sekundy. Nejvyšší rychlost elektromobilu je omezena na 144 km/h. Zcela autonomní řízení oproti slibům nový Nissan Leaf nedostal. Sice umí jezdit skoro sám v kolonách, ale vyžaduje ruku na volantu a pro každý rozjezd musíte přidat „plyn“. Aspoň že Leaf zvládne zcela sám zaparkovat do mezery, kterou si vybere. Zajímavostí nového Leafu, vedle očekávané nižší cenovky a kvalitnějšího interiéru, je také možnost ovládat vůz v provozu pouze jedním pedálem. Akcelerátor totiž může sloužit i jako brzda. Stačí ubrat úplně a vůz začne silou 0,2 g brzdit a zároveň rekuperovat. Řidič si pak prostým modulováním pedálu plynu může zvolit intenzitu tohoto brzdění. Prodej nového Leafu by měl být zahájen v létě 2018.

Související stránky

Související stránky

Fotogalerie

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary