Nová Toyota Mirai je vodíkové auto budoucnosti

2014-11-18 00:00:00

Toyota představuje své první produkční auto s pohonem na vodíkové palivové články. Do prodeje se dostane v lětě roku 2015.


Text: Dalibor Žák, foto: Toyota

Toyota představila sériové provedení nového vozu na vodíkové palivové články, který se jmenuje Mirai, tedy japonsky budoucnost. Automobilka s ním chce způsobit podobnou revoluci jako před skoro dvaceti lety s prvním masově vyráběným hybridem Prius. Toyota Mirai je jinak naprosto konvenční auto, tedy poněkud netradičně provedený sedan se čtyřmi místy k sezení, pedály, volantem, klimatizací, rádiem... Prostě obyčejné auto s tím rozdílem, že k pohonu slouží elektromotor, kerý získává svou energii nikoli z těžkých neekologických akumulátorů, ale vodíkového palivového článku.

Výsledkem eletrochemické reakce v článku je elektrická energie a voda. Auto má tedy, na rozdíl od běžných dobíjecích elektromobilů, něco, co by se dalo označit jako výfuk. Z něj ale vychází jen čistá vodní pára. Toyota neudává výkon auta, ale očekávejme něco kolem 100 kW, zrychlení na 100 km/h za 10 sekund a maximální rychlost omezenou na 160 km/h.

Toyota Mirai zamíří do prodeje v japonsku v dubnu 2015 za cenu v přepočtu 1,3 milionu korun, do Evropy a USA se podívá v létě téhož roku. Problém je ale s dostupností vodíku. Sice je to nejčastější prvek ve vesmíru, ale získává se obtížně a špatně se skladuje. Nicméně Toyota prý získala velmi silné partnery, kteří jí pomohou budovat síť čerpacích stanic. Oproti elektromobilu má vodíkové auto nespornou výhodu v rychlém tankování. Plnou nádrž, na kterou auto ujede necelých 500 km, naplní za asi pět minut.

Zatímco elektromobil musíte nabíjet zhruba osm hodin, abyste ujeli sto kilometrů, na stejnou vzdálenost s vodíkovým autem vám stačí minuta tankování. Nicméně některé moderní elektromobily se spoléhají i na záložní spalovací motor, což ovšem Toyota Mirai nemá. Je tak odkázána pouze na zásoby vodíku.

Související stránky

Související stránky

Fotogalerie

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary