Nová iniciativa varuje před rizikem koupě neprověřeného auta na ulici

2017-03-30 00:00:00

Vzniká nová iniciativa Nekupuj auto na ulici, která varuje před vysokými riziky koupě neprověřených ojetin mimo zavedené autobazary.

veciautomobilove.cz

Nová iniciativa „Nekupuj auto na ulici“, se kterou přichází Asociace prodejců použitých automobilů - autobazarů (APPAA), má za cíl především varovat zájemce o ojetinu před největšími riziky spojenými s koupí neproveřeného vozu od soukromého prodejce mimo zavedený a certifikovaný autobazar. Iniciativu podporuje také certifikační organizace TÜV Nord Czech, společnost AutoDetect a také autoklub ÚAMK.

Iniciativa Nekupuj auto na ulici připomíná, že se v Česku každoročně zobchoduje zhruba čtyřikrát více ojetin než nových vozů. Nechala si zpracovat průzkum u společnosti Médea Research, ze kterého vyplynulo, že čtyři z pěti Čechů, kteří si koupili auto tzv. „na ulici“ nemají vůbec potuchu o historii kupovaného auta. Celkem 25 % kupujících ojetin pak vůbec nemělo možnost prověřit si skutečný stav najetých kilometrů.

Čtěte také: Přísnější kontroly emisí na STK posílají na trh rizikové ojetiny

Z průzkumu také vyplynulo, že zavedené české autobazary odmítnou každý rok vykoupit zhruba 18 000 vozidel, průměrně je to asi 50 aut každý den. Z toho je pak asi 4500 v nevyhovujícím technickém stavu, poslední dobou se také množí případy nefunkčních nebo odstraněných filtrů pevných částic u dieselů. Plno nabízených aut má také právní vady, jsou například v majetku leasingové společnosti nebo je na ně uvalena exekuce.

Takové vozy, které bazary odmítají vykoupit, pak končí nejčastěji právě v soukromých inzerátech, kde se jich snaží majitelé zbavit, i pod tržní cenou. Neopatrný kupující ale podle iniciativy velmi riskuje, neboť vozidlo může být v nevyhovujícím technickém stavu a například při vážné dopravní nehodě vůbec nemusí plnit správně svou funkci. Plno takových aut má například vyndané airbagy nebo narušené nosné prvky po dřívější zamaskované nehodě. Plno takových aut také neplní emisní normy a nový majitel má následně velké (a drahé) problémy na emisích a STK.

Iniciativa nabádá majitele aut, aby se na facebookových stránkách Nekupuj auto na ulici svěřili se svými příběhy, kdy si koupili od soukromého prodejce auto s technickými nebo právními vadami. Iniciativa uvítá jakékoli informace a zkušenosti, které by pomohli ostatním nedopouštět se stejných chyb.

Související stránky

Související stránky

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary