Mercedes-AMG E63 má 612 koní, pohon 4x4 a stovku umí za 3,4 s

2016-10-26 00:00:00

Nová generace rychlého Mercedesu E 63 AMG přináší sice menší zdvihový objem, ale výkon hodný supersportu. V prodeji se objeví na jaře 2017.


text: Dalibor Žák, foto: Daimler

Nová generace Mercedesu třídy E už po světě nějaký čas jezdí. Dokonce se představila i poloterénní verze All Terrain, se kterou německá automobilka vstupuje do nového segmentu. Teď přišel čas na tradiční AMG. Zatímco verze E 43 AMG už tu byla, nyní přichází „plnotučné“ E 63 AMG. Prošlo sice downsizingem, ale pořád dostanete osmiválec. A výkon se samozřejmě zase o něco zvýšil. Mercedes vám prodá dvě verze. Jedna se jmenuje stručně E 63 AMG a osmiválec 4,0 l se dvěma turbodmychadly v ní má výkon 420 kW (571 k) a nejvyšší točivý moment 750 Nm. O přenos síly na silnici se stará devítistupňový automat, pohon všech kol 4Matic+ a mechanický samosvor vzadu. Na 100 km/h tento model akceleruje za 3,5 sekundy a rozjede se až na 300 km/h, pokud si necháte posunout omezovač rychlosti. Pohon všech kol je zajímavý tím, že standardně posílá sílu jen dozadu, předek se připojuje jen při rozjezdu z místa nebo při prokluzu kol zadních. Ale tradiční zábavě s přetáčivými smyky podle Mercedesu bránit nemá. Je to prý jen taková pojistka.

Doporučujeme: Test ojetého SUV Mercedes-Benz ML

Silnější model se jmenuje Mercedes-AMG E 63 S a stejný osmiválec má dokonce výkon 470 kW (612 k) a točivý moment až 850 Nm. Má stejný automat, ale vzadu už není mechanická špéra, ale elektronicky řízený diferenciál. Ten ovšem umí simulovat uzávěrku. Na 100 km/h tento 1955 kg těžký model akceleruje už za 3,4 s, ale jeho nejvyšší rychlost je opět omezena na 250, případně na 300 km/h za příplatek. Zajímavostí je ale tzv. driftovací režim, který upraví nastavení podvozku a hlavně pohonu všech kol, který nechá přední nápravu na pokoji a soustředí se převážně na zadek. Váš dodavatel pneumatik tak rozhodně hlady nepojde. Samozřejmě nemůže chybět rozsáhlá bezpečnostní a asistenční výbava, jak už je u Mercedesu zvykem. Ceny se dozvíme až na začátku roku 2017, prodej má být oficiálně zahájen v březnu.

Související stránky

Související stránky

Fotogalerie

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary