Kia ukázala koncept elektromobilu Naimo

2011-04-01 00:00:00

Na autosalonu v Soulu představila společnost Kia Motors ve světové premiéře koncept elektromobilu Naimo.

Název konceptu je odvozen z korejského slova "Ne-mo" (vyslovuje se 'Neh-Mo'), což odkazuje na hranatý, čtvercový tvar vozu. Koncept Naimo, který se řadí mezi elektrické crossovery, navrhl mezinárodní tým designérů Kia v Soulu. Celkově jednoduchý design je zvýrazněn řadou nápadných detailů. Je to například čelní sklo zaoblené kolem A sloupků karoserie, asymetrické střešní okno či přední a zadní světlomety tvořené bodovými LED.  Zajímavostí je také fakt, že Naimo nemá na předním skle tradiční stěrače. Jejich funkci v tomto případě zastávají vysokotlaké vzduchové trysky umístěné na spodní hraně čelního skla. Konvenční zpětná zrcátka byla rovněž nahrazena. Obraz dění za vozem zprostředkují miniaturní kamery integrované v A-sloupcích karoserie.

Interiér konceptu byl navržen tak, aby navozoval pocit klidu. Pro výplně dveří a na celou podlahu byl použit korejský dub, k čalounění výplně stropu posloužil korejský papír Han-ji. S těmito tradičními prvky v interiéru jdou ruku v ruce ultra moderní technologie, jako například přístrojový štít na bázi TOLED displeje (transparentní displej z organických elektroluminiscenčních diod) nebo úplná konektivita s různými externími přístroji. Naimo měří na délku 3.890 mm. Velkorysý rozvor 2.647 mm, šířka 1.844 mm a výška 1.589 mm spolu s krátkými převisy zajišťují v kabině dostatek místa v oblasti hlavy, nohou i ramen všech cestujících. Koncept Naimo nemá B-sloupky. Vzadu zavěšené zadní dveře se otevírají proti směru jízdy a umožňují tak snadný přístup do kabiny. Natřikrát dělené víko zavazadlového prostoru zase poskytuje přístup a snadné uložení zavazadel. 

Naimo pohání elektromotor typu PMSM (Permanent Magnet Synchronous Motor) s maximálním výkonem 80 kW (109 k) a maximálním točivým momentem 280 Nm, což umožňuje dosažení maximální rychlosti 150 km/h. Dvojice baterií (celkem 27 kWh) je umístěna pod podlahou zavazadlového prostoru a využívá inovativní LiPoly technologii (Li-Ion Polymer). Na jedno nabití ujede Naimo až 200 km. V režimu rychlého dobíjení lze baterii nabít na 80 procent své kapacity za 25 minut. V rámci běžného dobíjecího cyklu je 100 procent kapacity dosaženo po pěti a půl hodinách.

 

Související stránky

Související stránky

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary