Jak koupit ojetý vůz a minimalizovat rizika

2012-07-19 00:00:00

Sezóna prodejů ojetých vozidel je v plném proudu a autobazary hlásí rekordní prodejní výsledky. Jak ale nakoupit ojetý vůz a nevystavit se riziku problémů s nejasným původem vozu nebo se stočenými kilometry ?


TISKOVÁ ZPRÁVA

 

Praha, 19. července 2012– Sezona prodejů ojetých vozidel je v plném proudu a autobazary hlásí rekordní prodejní výsledky. Jak ale nakoupit ojetý vůz a nevystavit se riziku problémů s nejasným původem vozu nebo se stočenými kilometry ?

Občanské sdružení Věci automobilové radí, jak ojetý vůz koupit a vyvarovat se zmíněným rizikům. Základem je prověřit nejen vyhlédnuté vozidlo ale i samotný autobazar. „Doporučujeme všem zájemcům o ojeté vozidlo, aby nakupovali pouze u velkých a na trhu dlouhodobě fungujících prodejců. Jistotu prodeje samozřejmě nabídnou i značkové programy jednotlivých automobilek“, říká Pavel Foltýn, předseda občanského sdružení Věci automobilové a dodává: „Na stránkách www.veciautomobilove.czje proto seznam 520 autobazarů z celé České republiky, kde je u každého autobazaru informace, zda nabízí pro zákazníka takové úkony, které omezí riziko špatné koupě na minimum.“

 

Mezi tyto úkony, nazvané jako „Jistota 6P“ rozhodně patří:

 

  1. Právní záruka na původ vozu a číslo karoserie
  2. Prohlídka vozu v servisu zákazníka
  3. Prověření stavu kilometrů a garance na tento stav
  4. Poctivá, alespoň 10km dlouhá, zkušební jízda
  5. Poskytnutí záruky možnosti vrácení vozu
  6. Poskytnutí výměny vozu zdarma

 

Při nákupu ojetého vozidla může být určitou výhodou také jeho financování prostřednictvím finanční služby. Společnosti poskytující financování vozidel si totiž, především při nákupu dražších vozů, konkrétní vozidlo prověřují u specializovaných společností. I při nákupu vozidla za hotové si ale zájemce o vůz může prověřit, zda není vozidlo evidované v databázi odcizených vozidel Policie České a Slovenské republiky, případně zda není předmětem leasingu. Tuto skutečnost lze prověřit u společností, které se danou problematikou zabývají (Car Detect, Iris Ident, Cebia). Tyto společnosti prověří zdarma, zda není vozidlo vedené v databázi leasingové společnosti nebo zda není vedeno jako odcizené na území České nebo Slovenské republiky. Za poplatek lze pak zjistit i další informace, jako například stavy tachometru, zda byl vůz dovezen do ČR ze zahraničí, kontrolu VIN, kontrolu roku výroby atd.. „Základní informace o původu vozu získá zájemce zdarma také zadáním čísla VIN do vyhledávacího pole na titulní stránce www.veciautomobilové.cz“ radí Foltýn. 

 

Co dělat v případě, že zájemce o ojetý vůz nechce nakupovat v autobazaru ?

 

Nákup vozidla prostřednictvím inzerátu, tedy mimo autobazar, je nejvíce rizikovým nákupem ojetého vozidla. V takovém případě totiž hrozí nejvyšší riziko nákupu vozidla s nejasným původem, špatným technickým stavem nebo se stočenými kilometry. Navíc smlouvy, uzavřené při takovém obchodu, jsou mnohdy sepsány velmi laicky, případně jsou sepsány tak, aby chránily především prodávajícího. Zákazník, tedy kupující, má pak velmi malou šanci cokoliv reklamovat. „Pro takové obchody jsme připravili vzorový návrh kupní smlouvy a záznam o stavu vozidla, abychom těm, kteří z jakéhokoliv důvodu nechtějí využít služeb autobazaru, poskytli alespoň základní právní ochranu“, říká Pavel Foltýn. Návrh kupní smlouvy a Záznam o stavu vozidla je zdarma ke stažení zde:

 

Vzorový návrh Kupní smlouvy

Záznam o stavu vozidla

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary