Honda FCV - další koncept vodíkového auta

2014-11-25 00:00:00

Honda rovněž představuje své plány do budoucna ohledně vodíkového pohonu. Koncept FCV se začne v sériové podobě vyrábět už příští rok.


 

Honda nechce zůstat pozadu a představuje také svůj koncept vozidla blízké budoucnosti, které se spoléhá na vodíkový palivový článek. Automobilky Honda už dříve prodávala experimentální model FCX Clarity, ale novinka posouvá technologii využití vodíku k pohonu automobilu zase o kus dál.

Honda FCV je prozatím jen koncept, ale sériové auto se má v domácím Japonsku prodávat už od jara 2016 a ještě ten samý rok má auto přijít na trh v USA a Evropě. Cenu Honda nezveřejnila, ale pravděpodobně bude někde v okolí konkurenční Toyoty Mirai, která se začne prodávat o rok dříve za cenu v přopočtu asi 1 300 000 korun.

Čtěte také: Test ojetého auta - Honda Civic 1.8 VTEC

Honda FCV používá klasický palivový článek na vodík, stejně jako jmenovaná Toyota nebo nedávno představené Audi A7 h-tron. Proti staršímu modelu FCX Clarity má ale nová Honda o třetinu menší a lehčí palivový článek a je také mnohem efektivnější. Jeho výkon je o 60 % větší. Auto tak generuje přes 100 kW výkonu.

Honda k autu představila i prototyp externího napájacího zařízení, takže své auto budete moci využít jako pojízdnou elektrárnu třeba na chatě, v kempu, na zahradě nebo prostě kdekoli, kde budete potřebovat elektřinu. Palivový článek je schopný dodávat konstantně až 9 kW, což bude na provoz domácnosti bohatě stačit.

Související stránky

Související stránky

Fotogalerie

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary