Ford představil fascinující koncept supersportu GT

2015-01-14 00:00:00

Pamatujete na legendární Ford GT40 a na jeho moderní inkarnaci z let 2005 a 2006? Tohle je duchovní nástupce a už od příštího roku se má začít vyrábět.


Text: Dalibor Žák, foto: Ford

Krize amerického automobilového průmyslu je definitivně zažehnána. Zatímco se před pěti šesti lety tradiční automobilky potýkaly s odlivem zákazníků, propadem prodejů a extrémně drahými svolávacími akcemi, dnes, zdá se, je všechno v normálu a značky zase utrácejí za projekty, které možná nevydělají miliardy, ale zvýší atraktivitu a zájem o jejich produkty.

Jedním takovým počinem je nově představený koncept sportovního vozu Ford GT, který navazuje na tradici legendárního Fordu GT40 z let šedesátých a jeho moderního pojetí z roku 2005. Ford slíbil, že už příští rok přijede s produkční verzí tohoto vozu do Le Mans, kde se ukáže v rámci oslav 50 let od prvního vítězství modelu GT40 během slavného vytrvalostního závodu na 24 hodin.

Ovšem koncept Ford GT není jenom designová studie. Ve skutečnosti je to jakási upoutávka, na co se můžeme těšit v blízké budoucnosti. Také je to součást strategie značky Ford, která chce do roku 2020 prodávat celkem 12 vrcholných sportovních modelů. Ford GT pak má být na absolutní špičce a konkurovat takovým jménům jako Ferrari, McLaren či Lamborghini.

Koncept Ford GT přichází s novátorskou konstrukcí z uhlíkových vláken a hliníku. Má aktivní aerodynamiku, karbon-keramické brzdy a moderní elektroniku řídící všechny funkce vozu a také nový přeplňovaný motor. Jedná se o šestiválec 3,5 l s označením EcoBoost a přeplňováním dvojicí turbodmychadel. Přesné specifikace Ford ještě tají, ale motor má prý výkon přes 600 koní a na zadní kola ho bude posílat sedmistupňová dvouspojková převodovka.

Nedá se očekávat, že by byl zrovna Ford GT nějaká masová záležitost. Cena by se podle odhadů mohla pohybovat někde v rozmězí pěti a sedmi milionů a vznikne jen omezený počet aut. Spekuluje se o číslovce 4000 vozů jako o maximu, které Ford vyrobí.

Související stránky

Související stránky

Fotogalerie

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary