Ferrari FF - první čtyřkolka z Maranella

2011-03-15 00:00:00

Automobilka Ferrari představila v Ženevě designově velmi kontroverzní model s označením FF. Jedná se o vůbec první Ferrari s pohonem čtyř kol.


Text: Pavel Foltýn, foto: Pavel Foltýn, Ferrari S.p. A.

Automobilka představila na 81. mezinárodním autosalonu v Ženevě  revoluční novinku, model FF. Významu této novinky odpovídla celá prezentace, kterou vedl Luca di Montezemolo, šéf automobilky Ferrari. Model FF, zařazený do kategorie Grand Tourer kupé, je první ferrari s pohonem 4x4 a zároveň jedno z nejsilnějších ferrari, které kdy automobilka postavila. Dvanáctiválcový motor tohoto extravagantního vozu je spojen se sedmi rychlostní dvouspojkovou převodovkou, která přenáší výkon 660 koňských sil, resp. 683Nm, na všechna čtyři kola. Patentovaný systém Ferrari 4RM zajišťuje rozdělování točivého momentu mezi jednotlivá kola díky integraci systému dynamického řízení vozidla (E-diff, F1-Trac a PTU) do jediného procesoru. Motor i s převodovkou  je umístěn za zadní nápravou, čímž bylo dosaženo rozložení hmotnosti v poměru 47:53.

FF zrychlí z nuly na sto během 3,7 sekundy a dosáhne maximální rychlosti 335km/h. Dle údajů automobilky by se kombinovaná spotřeba měla pohybovat na hranici 15,4 litrů na 100km a to i díky standardně dodávanému systému Stop and Start. Ferrari FF je také vybaveno nejnovější generací magnetoreologických tlumičů a karbon-keramickými brzdami Brembo.

Ferrari FF chce nabídnou prostor až čtyřem cestujícím, kteří mohou naložit 450 litrů zavazadel. Po sklopení zadních sedadel se zavazadlový prostor zvětší dokonce na 880 litrů. Zadní sedadla lze samozřejmě sklopit jednotlivě. Model FF je nabízen v šesti barvách, na výstavě byla k vidění klasická červená, dále stříbrná a bílá. Interiér nabízí přemíru luxusu a prvků "hi-tech" výbavy. Mezi ně patří například informační systém se dvěma obrazovkami v zadních sedadlech pro sledování TV nebo DVD. Rozměry vozu jsou následující: délka 4907 mm, šířka 1953 mm, výška 1379 mm. Hmotnost vozu činí poměrně vysokých 1790 kg

Cena modelu pro český trh zatím nebyla stanovena: Podle našeho odhadu však bude oscilovat kolem částky 5 milionů korun.

 

Související stránky

Související stránky

Fotogalerie

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary