FCA a PSA se spojily a staly se čtvrtou největší světovou automobilkou

2021-01-17 00:00:00

Plánovaná fúze mezi Fiat Chrysler Automobiles (FCA) a skupinou PSA byla oficiálně dokončena a vznikl nový průmyslový gigant Stellantis.

text: redakce, Autocar

Název nové společnosti pochází z latiny „Stello“, což znamená „rozjasnit se hvězdami“. Stellantis, který má ročně vyrábět přibližně osm milionů vozidel se slibovanými příjmy přes 150 miliard liber, se stane čtvrtou největší automobilkou na světě. Stellantis bude kombinovat celkem 14 značek, většinou poskytovaných PSA, a prémiovější řady, jako jsou Alfa Romeo a Maserati od FCA. Některé z těchto značek jsou více zaměřeny na Evropu a některé se více zaměřují na USA. Úplný seznam značek pod Stellantis je: Peugeot, Citroen, DS, Vauxhall/Opel, Alfa Romeo, Fiat, Lancia, Maserati, Dodge, Jeep, Chrysler, Ram a Abarth. Podle mluvčích PSA a FCA fúze nakonec společnostem ušetří 3,2 miliardy liber kombinací synergií a úspor z rozsahu. Nová společnost je v poměru 50/50 mezi společnostmi FCA a PSA, ale vzhledem k tomu, že generální ředitel společnosti PSA Carlos Tavares je vůdcem společnosti Stellantis a představenstvo tvoří většina členů PSA, má francouzská firma účinnou kontrolu. Dohoda byla prozatímně uzavřena v říjnu 2019 a formálně odsouhlasena akcionáři z PSA a FCA před dvěma týdny. Začátkem tohoto měsíce Evropská komise dala fúzi souhlas.

Zatímco Stellantis je nyní oficiální společností, s akciemi ve firmě bude možné obchodovat až 18. ledna, kdy Stellantis uvolní kmenové akcie k výměně v Paříži a Miláně a následující den se vznáší na newyorské burze cenných papírů. Kromě čtvrté největší automobilové společnosti na světě je Stellantis velkým výrobcem dodávek. Tradičně se očekávalo, že síla dodávek PSA i FCA, včetně dodávek Renault Kangoo a Ram Promaster, bude v první polovině roku 2020 před pandemií koronaviru vyšší než 500 000. Na konci loňského roku také společnost PSA oznámila uvedení elektrických verzí svých dodávek Citroen Berlingo, Peugeot Partner a Vauxhall Combo na rok 2021.

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary