Elektrické SUV Škoda Vision E otevírá novou kapitolu české značky

2017-04-18 00:00:00

Česká značka Škoda chystá několik novinek: kupé-SUV ve stylu BMW X6, elektromobil a autonomní vůz. Vše spojuje koncept Vision E.


text: Dalibor Žák, foto: Škoda Auto

Na první „oficiální“ český elektromobil se čekalo několik let. Mladoboleslavská automobilka Škoda jeho přípravy avizovala už před několika lety, ale teprve teď evidentně nastala ta správná doba. Elektromobilita je zkrátka v kurzu, jakkoli jsou pro běžného motoristu elektrická auta stále nedostupná, nepraktická a vlastně úplně k ničemu. Ale rozebírat výhody a nevýhody elektromobility nechceme, to si musí každý rozmyslet a spočítat sám. Ekologické hledisko je také poměrně komplikované a ačkoli elektromobil nevypouští žádné lokální emise, ta elektřina se musí někde vyrobit. U nás je to napříkald většinou z uhlí, globální energetický mix pak rovněž dosahuje na zhruba dvoutřetinovou výrobu elektřiny z fosilních paliv. Problém se tak pouze přesune z výfuku k lidem, kteří žijí v okolí tepelné elektrárny.

Čtěte také: Test ojetého SUV Škoda Yeti

Škoda Vision E má ale jiný úkol než prostou propagaci environmentálního fašismu. Především má naznačit nové směřování české automobilky, která se již nechce profilovat pouze jako výrobce obyčejných konzumních aut s osvědčenou technikou, kterou mateřský koncern VW z těch „hodnotnějších“ značek už vyřazuje jako zastarávající. Nový koncept Vision E využívá novou koncernovou platformu MEB pro elektrické vozy a půjčuje si rovněž aktuální systémy pro částečně autonomní jízdu. A pro značku Škoda je to také velmi odvážný crossover mezi kupé a SUV. Je to vlastně něco na způsob BMW X4 nebo X6. Také se můžeme poprvé seznámit s novým designovým stylem české značky, který by se měl odrazit ve všech budoucích sériových modelech, i když samozřejmě nepůjde o přesné vzhledové kopie konceptu Vison E.

Nepřehlédněte: Test ojetého hybridu Toyota Auris

Pod kapotou Škody Vision E pracují dva elektromotory o celkovém výkonu 225 kW (306 k), takže se vlastně jedná o nejvýkonnější škodovku současnosti. Teoretický dojezd vozu je 500 km a zajímavostí je, že k nabíjení nepotřebuje kabel. Vision E využívá systém indukčního dobíjení, který má výkon až 11 kW. Pomocí speciální rychlonabíječky se pak akumulátory nabijí na 80 % kapacity za zhruba půl hodiny. Další novinkou pro značku Škoda je schopnost částečně autonomní jízdy. Například v koloně na dálnici a v rychlostech do 130 km/h na silnicích s oddělenými jízdními pruhy a směry dokáže jet Škoda Vision E zcela bez zásahů řidiče. Tuto schopnost budou mít velmi brzy všechny prestižnější vozy koncernu Volkswagen. Pokud jde o elektické škodovky, tak již příští rok by měl být představen modernizovaný Superb s plug-in hybridním pohonem. Do roku 2025 pak budou mít všechny modely značky Škoda v nabídce aspoň jednu hybridní nebo plug-in hybridní verzi.

Související stránky

Související stránky

Fotogalerie

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary