Dlouhodobý test BMW 320d: na startovní čáře

2013-03-20 00:00:00

A je tu další dlouhodobý test ojetého vozu. Tentokrát jsme sáhli po BMW trojkové řady, které si mnoho motoristů jako nové dovolit nemůže, ale jako starší a cenově dostupnější představuje opravdu lákavou nabídku.


Text a foto: Milan Jirouš

BMW 3 řady E90 vyjelo k motoristům v roce 2004. Moderně působící karoserie s ostrými linkami propůjčuje vozu dynamický, až agresivní vzhled, špičkové motory a skvěle naladěný podvozek pak stojí za jeho jedinečnými jízdními vlastnostmi. To vše jsou důvody, proč řada motoristů právě po tomto bavoráku tolik touží. Nový pro mnoho řidičů nebyl cenově dostupný, ale ojetý, to je jiná. Právě proto jsme se rozhodli podrobit tento model dlouhodobému testu. Zvolili jsme provedení sedan s dvoulitrovým čtyřválcovým turbodieselem, který má pověst velice silného spořílka a proto je českými motoristy vyhledávaný. Než ale padlo definitivní rozhodnutí, byl vůz podroben prohlídce, jakou by měla projít každá ojetina před tím, než najde nového majitele.

Jak jsme tedy postupovali? Nejprve se kontrolovala karoserie, zda nenese stopy po nehodě a v souvislosti s tím byla přirozeně prověřována i skla vozu a různé další díly třeba v motorovém prostoru. Samozřejmě jsme hledali komponenty s vyraženým rokem výroby, aby bylo možné prověřit stáří automobilu a fakt, že nebyly některé části měněny. Následně byl vůz prohlédnut na zvedáku a samozřejmě absolvoval dostatečně dlouhou zkušební jízdu. Naše důkladná kontrola žádné problémy neodhalila, takže bylo zapůjčení auta k dlouhodobému testu definitivně dohodnuto.

Vzhledem k zimnímu období jsme od Auto ESA dostali testovací BMW na nových zimních pneumatikách. V nabídce prodejce totiž bylo na letním obutí, tedy přesně tak, jak jej byl vůz vykoupen. A jaké provedení přesně testujeme? Jedná se o BMW 320d s turbodieselem o výkonu 120 kW. V ČR jej vlastnil jediný majitel, avšak před tím jezdilo v Německu. Proto má filtr pevných částic, který se v ČR do modernizace ve verzi 320d nemontoval. „Automobil je v atraktivním černém metalickém laku. Černá a bílá jsou u tohoto modelu nejžádanější barvy a zvyšují jeho cenu,“ vysvětluje Martin Seidl, manažer skladových zásob Auto ESA. Lak ale není jediné, co dělá testovací automobil atraktivním. Má totiž bohatou výbavu. Nechybí automatická klimatizace, audiosystém Business s navigačním systémem, vyhřívání předních sedadel nebo šíbr. Ten je u modelu E90 k vidění jen opravdu zřídka, zatímco u předchozích generací E46 a E36 se montoval často. Sedačky testovaného vozu jsou standardní látkové, stejně tak světlomety jsou ve standardním provedení. Xenony se přitom pro řadu E90 běžně nabízely, bohužel tento vůz je nemá. Na přání původního majitele byl automobil vyroben bez označení motorizace.

A teď ještě pár důležitých údajů. Jedná se o vozidlo z roku 2007, tedy vyrobené těsně před faceliftem a modernizací, která přinesla například systém Start-stop. Ten zhasíná motor při zastavení například na křižovatce a dle našeho názoru tak dochází k rychlejšímu opotřebení pohonné jednotky, jež se před vypnutím nemá šanci dochladit. Jedná se zejména o turbo, které občas odejde i u vozidel bez Start-stop systému. Proto nám přijde vůz bez tohoto zařízení jako jasně lepší volba! Při zahájení testu ukazovalo počítadlo ujeté vzdálenosti 78 000 kilometrů. Tento údaj jsme se snažili ověřit a přijde nám jako správný. Na pohled je automobil ve výborném stavu a potvrdila to i zkušební jízda. Autocentrum Auto ESA si jej cení na 330 000 korun.

A jak na nás testovací bavorák zapůsobil v prvních dnech testu? Vůz s pohonem zadních kol těží z dobrého rozložení hmotnosti a díky kvalitním zimním pneumatikám nedělá žádné problémy ani při jízdě na namrzlé či zasněžené vozovce. Tedy alespoň zatím ne, skutečná zimní prověrka na něj teprve čeká. Ještě před ní ale navštívíme autoservis, kde vůz projde pravidelnou prohlídkou, na jejíž blížící se interval už nyní upozorňuje palubní počítač. O tom ale až příště.

Související stránky

Související stránky

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary