Dánsko vyzývá EU k vyřazení dieselových a benzínových aut

2019-10-05 00:00:00

Dánsko, podpořené 10 dalšími zeměmi Evropské unie, v pátek vyzvalo k strategii postupného vyřazení dieselových a benzínových automobilů, včetně umožnění zákazu prodeje na úrovni členských států do roku 2030 v boji proti změně klimatu.

text: redakce

Dánsko učinilo návrh na setkání ministrů životního prostředí EU v Lucemburku. Cíle do roku 2050 jsou součástí plánů nové předsedkyně Evropské komise, aby se Evropa stala do roku 2050 prvním klimaticky neutrálním kontinentem. Dánská delegace tvrdila, že k dosažení tohoto cíle musí obor dopravy snížit své emise, což je jediné odvětví, které v současné době zvyšuje své emise. Cílem EU je do roku 2030 snížit emise uhlíku o 40 procent, zatímco Dánsko navrhuje do roku 2050 snížit emise na nulu, aby pomohlo zastavit globální oteplování. Nicméně dánský ministr pro klima a energii Dan Jorgensen řekl "Musím uznat, že na to trochu spěcháme."

Dánsko vydalo prohlášení v říjnu 2018, když jeho vláda oznámila, že do roku 2030 zakáže prodej všech nových automobilů na fosilní paliva, ale tuto myšlenku následně zrušilo, protože by tím došlo k porušení pravidel EU. Jorgensen dále uvedl, že pokud by se EU nemohla dohodnout na celounijním zákazu, bylo by dobré, kdyby alespoň některé země mohly takové opatření zavést. Jorgensen nakonec dodal, že „Je důležité sdělovat výrobcům automobilů dlouhodobé politické cíle“. Řekl, že dalším krokem Dánska je vytvoření aliance s 10 členskými státy, které podporují jeho strategii postupného vyřazování dieselových a benzínových automobilů a možnosti zakázat jejich prodej v jednotlivých členských státech.

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary