Citroen uspěl ve statistice spolehlivosti. Porazil Škodu i Ford

2014-07-28 00:00:00

Citroen Berlingo Multispace byl jmenován nejspolehlivějším MPV, když dosáhl nejnižšího indexu poruchovosti.


Text: Dalibor Žák, foto: Citroen

Winston Churchill kdysi řekl, že věří jen těm statistikám, které si sám zfalšuje. V originále to bylo tuším “I only believe in statistics that I doctored myself” nebo tak nějak. Každopádně neobviňujeme Citroen z podvodu, to vůbec. Prostě se jen trefil do podmínek nastavených stránkami reliabilityindex.com. Model Citroen Berlingo Multispace (1997 - 2008) tak vyšel jako nejspolehlivější MPV.

Statistika zohledňuje nejen počet poruch, ale také cenu opravy, dobu, po jakou bylo auto mimo provoz a stáří a kilometrový nájezd vozidel postižených poruchou. Výsledkem je pak index spolehlivosti a čím je číslo nižší, tím je výsledek lepší. Průměr je vždycky 100, takže auta s výsledkem pod touto hodnotou jsou nadprůměrně spolehlivá a naopak.

Statistika vychází ze situace na britském trhu, nicméně i tak by to mohlo být trochu vypovídající. Citroen Berlingo Multispace vyráběný v letech 1997 až 2008 dosáhl pozoruhodného indexu 37. Na druhém místě se udadil Ford C-Max s indexem 49 a třetí byl kupodivu další Citroen, tentokrát model Xsara Picasso s indexem 52. Do TOP 10 mezi MPV se vešel ještě jeden Citroen a to Berlingo Multispace vyráběné od roku 2008, když se s indexem 84 umístil sedmý za Škodou Roomster s indexem 75.

V kategorii crossoverů uspělo Suzuki SX-4, které dosáhlo pozoruhodně nízkého indexu 24. Na druhém místě mezi crossovery pak byl Nissan Qashqai s poměrně velkým odstupem a indexem 68.

Související stránky

Související stránky

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary