Chcete se opravdu naučit řídit? Navštivte Kurz sportovní jízdy v Mostě

2014-08-01 00:00:00

Nenechte se zmást termínem sportovní jízda. Tenhle kurz je naprostou nutností, pokud chcete skutečně dobře ovládat své auto v limitních situacích.


Text: Dalibor Žák, foto: archiv autodromu

Když se naskytla příležitost zúčastnit se Kurzu sportovní jízdy na Autodromu Most, nemohl jsem pozvánku odmítnout. Už dlouho jsem se po závodním okruhu se svým autem nesvezl a hlavně jsem si chtěl zase oživit základy, o kterých se sice říká, že se nezapomínají, ale když se dlouhou dobu neprocvičují, řidič prostě zakrní.

DOPORUČUJEME: Test ojeté Škody Octavia II 1.8 TSI

Kurz sportovní jízdy ale není, jak název napovídá, jenom o rychlém ježdění po okruhu. Ve skutečnosti jde především o to, aby řidič poznal chování svého auta v limitních situacích, naučil se adekvátně reagovat a dokázal si zachovat chladnou hlavu. Jde tedy vlastně o jakousi pokročilou autoškolu pro každého, kdo chce opravdu umět řídit a ne jen vlastnit řidičský průkaz.

Základní Kurz sportovní jízdy Standard stojí 4490 korun bez DPH a obsahuje samozřejmě teoretickou přípravu, která je zejména pro začátečníky velmi důležitá. Ovšem i zkušení řidiči se možná dozví něco nového a připomenou si záležitosti, na které třeba zapomínají nebo se domnívají, že je při jízdě po silnici nepotřebují.


Kurz je otevřen úplně všem, nezáleží na dosavadních zkušenostech nebo typu automobilu.


Po zajímavé a spíše takové přátelské teoretické rozpravě nejen o tom, jak správně v autě sedět a jak držet volant, se účastníci přesouvají na tréninkový polygon s kluznými plochami, kde se zkouší první manévry naostro. Mezi nejčastěji praktikované patří vyhýbací manévr ve velké rychlosti, brzdění na kluzké ploše a průjezd zatáčkou na limitu pneumatik. To jsou situce, do kterých se většina řidičů na silnici dobrovolně nedostane, ale když k tomu dojde, prostě neví, co mají dělat a hlavně nejsou připraveni na to, co bude dělat jejich auto.

Po jízdách na polygonu se jde jezdit na velký závodní okruh, což je naprosto jiný zážitek. Zejména majitelé výkonných sportovních vozů mohou ze svých aut dostat bezpečně maximum potenciálu, ale kurz je otevřen všem, neboť procvičovat dynamickou jízdu a ovládání auta může skutečně každý. Tady nejde o čas na kolo a rychlost, ale o správnou jízdní stopu, efektivní průjezd zatáčkou a maximální kontrolu nad autem. A také jde o to, aby se řidič pobavil a vyzkoušel si něco, co na silnici dělat nemůže.

Kurz sportovní jízdy na okruhu v Mostě je opravdu skvělá příležitost, jak se nejen v autě pobavit a poznat, co auto umí, ale jak se naučit i něco užitečného, co se může hodit při každodenním provozu na silnici.

Fotogalerie

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary