Bugatti Chiron přepisuje historii. Je to nejvýkonnější a nejrychlejší auto na světě

2016-02-29 00:00:00

Bugatti opět tvoří historii. Nový supersport Chiron nahrazuje ikonický Veyron, který vedle něj nyní vypadá jako malý podvyživený příbuzný.


text: Dalibor Žák, foto: Bugatti

V době, kdy člověk prakticky neustále píše termíny jako „ekologický downsizovaný litrový tříválec“ a kdy se hybrid stává naprostou normou, jsou tiskové informace k nové generaci supersportovního vozu Bugatti balzámem na duši. Už jen to, že existuje možnost napsat „čtyřmi turbodmychadly přeplňovaný osmilitrový šestnáctiválec,“ naplňuje zaujatého jedince optimismem. A teď ty základní parametry. Monstrózní motor Bugatti Chiron má výkon 1500 koní. Patnáct set koní! Tak výkonné ještě nikdy žádné sériově vyráběné auto nebylo. Ještě si k tomu přidejte točivý moment 1600 Nm v rozmezí 2000 až 6000 ot./min. a víte, že tohle nebude pomalé auto. A skutečně, Bugatti Chiron má opět posunout měřítka a stát se samozřejmě nejrychlejším sériovým autem celého známého vesmíru.

I když je Bugatti Chiron o trochu větší než předcházející Veyron, mělo by být díky použití lehčích materiálů i lehčí. Na přesné hodnoty nejvyšší rychlosti se prozatím čeká, ale Bugatti zatím uvádí hodnotu 420 km/h. Ta je ale pouze předběžná. Opět budete k aktivaci maximálního módu potřebovat speciální klíček. Pokud jde ale o akceleraci, tu máte k dispozici vždycky v plné výši. Z 0 na 100 km/h zrychlí Bugatti Chiron za méně než 2,5 s a rychlostí 200 km/h pojede už za 6,5 sekundy! Za takovou dobu nejedou některá civilní auta ještě ani osmdesátkou. Na rychlost 300 km/h se nové Bugatti dostane už za 13,6 sekundy, což je vskutku dechberoucí. Dechberoucí je samozřejmě i cena. Bugatti si za model Chiron řekne 2,4 milionu eur, což je po přepočtu skoro 65 milionů korun. Zájem ale bude, o to strach nemáme.

Související stránky

Související stránky

Fotogalerie

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary