Bentley představuje své první SUV Bentayga

2015-09-10 00:00:00

Vůbec první SUV značky Bentley je zároveň nejsilnějším a nejrychlejším SUV na světě. Spoléhá se na přeplňovaný dvanáctiválec.


text: Dalibor Žák, foto: Bentley

Po letech dohadů a spekulací je tu konečně oficiální odhalení vůbec prvního luxusního SUV automobilky Bentley. Jmenuje se Bentayga a navzdory spekulacím o osmiválci a dieselu má pod kapotou dvěma turby přeplňovaný benzínový dvanáctiválec 6.0 TSI z dílny Volkswagenu. Jen připomeneme, že právě Bentley je součástí koncernu VW od roku 1998. Bentley Bentayga je zároveň nejsilnějším a nejrychlejším sériově vyráběným SUV na světě, když zvládne zrychlit z 0 na 100 km/h za 4,1 sekundy a rozjede se na 301 km/h. Dvanáctiválec se dvěma turby dává výkon 608 koní a točivý moment až 900 Nm. Síla putuje na všechna kola přes osmistupňový automat ZF.

Doporučujeme: Test ojetého SUV Porsche Cayenne

Bentley Bentayga jezdí na adaptivním a nastavitelném vzduchovém podvozku s aktivními stabilizátory (příplatková výbava). Automobilka očekává, že si budou zákazníci auto bohatě specifikovat a se způsobem sobě vlastním přistoupila k různým detailům a kvalitě zpracování. Přesto je velmi odvážné tvrdit, že půjde i o nejluxusnější SUV na světě, protože Land Rover také umí vyrobit skutečně vyšperkovaný vrcholný model Range Rover. O ceně se prozatím nemluví, ale první indicie naznačují cenovku okolo 6 500 000 korun. Hodnota normované spotřeby 12,8 litru asi potenciální klientelu trápit nebude, ale třeba systém vypínání poloviny válců nebo efektivní převodovka pomáhají k celkovému snížení emisí CO2.

Související stránky

Související stránky

Fotogalerie

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary