Autobazar odhalil dodávku stočenou o 350 000 km! Varovat před ní ale nesmí

2016-11-04 00:00:00

Výkupním oddělením autobazaru Auto ESA prošla dodávka, která byla stočená o masivních 350 000 km. Bazar ji odmítl vykoupit, ale varovat před ní kvůli zákonu o ochraně osobních údajů nesmí.


text: Veciautomobilove.cz

Zvláštní případ se odehrál před několika dny na výkupním oddělení autobazaru Auto ESA. Jeden klient chtěl prodat dodávku Peugeot Boxer v roku 2008, která měla na tachometru údaj 49 000 km. Autobazar jako obvykle auto prověřil a zjistil, že tachometr vozidla byl v průběhu roku 2015 stočen o více než 350 000 km. Bazar proto odmítl auto vykoupit. Ovšem veřejnost o něm informovat nesmí, protože mu to zakazuje zákon o ochraně osobních údajů. Ten totiž neumožňuje zveřejnit identifikační údaje vozidla, například registrační značku a především VIN kód auta, takže autobazar nemůže ostatní varovat před tímto konkrétním autem. Existuje tak reálné riziko, že se stočená dodávka usadí v nějakém menším bazaru, který vykupovaná vozidla detailně neprověřuje, případně si ho koupí někdo přes soukromý inzerát.

Není to ale ojedinělý případ. Auto ESA od roku 2013 prosazuje iniciativu za svobodné sdílení informací o vozidlech, která nebyla vykoupena právě z důvodu stočeného tachometru. „Jen od roku 2013 mohlo být v námi vytvářené databázi přibližně 15 000 vozidel, která jsme odmítli vykoupit kvůli přetočenému tachometru,“ uvádí v tiskové zprávě Auto ESA. Varuje také, že právě kvůli nemožnosti zveřejnit identifikační údaje přetočených vozidel se pak taková auta snadno prodají jinde nebo formou soukromých inzerátů. Pokud by autobazar data o vozidle zveřejnil, vystavuje se velkému finančnímu postihu. Úřad pro ochranu osobních údajů totiž považuje VIN za osobní údaj, kdy za porušení zákazu zveřejňování osobních údajů lze v souladu s ust. § 45a zákona o ochraně osobních údajů uložit pokutu až do výše 5 000 000 korun.

Související stránky

Související stránky

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary