Audi představuje model Audi A1 Sportback

2011-11-22 00:00:00

Audi rozšíří začátkem roku 2012 rodinu modelů A1 o pětidvéřovou variantu Audi A1 Sportback, se kterým chce automobilka navázat na úspěch třídveřového Audi A1


Pavel Foltýn

Audi A1 Sportback navazuje na stylistické pojetí třídveřového modelu A1. Kapota motoru a zadní výklopné víko zasahují do bočních stěn karoserie, ramenní linie probíhá v celé délce vozu a oblouk střechy s integrovaným spoilerem přechází v silně skloněný střešní sloupek C. Přídi dominuje velká maska chladiče Singleframe se zkosenými horními rohy. Světlomety se dodávají také v provedení Xenon plus. Výkonné diody LED vytvářejí vizuálně homogenní světlo nejen ve světlometech pro denní svícení, ale i v plasticky tvarovaných zadních svítilnách. Na přání lakuje Audi střechu včetně střešních sloupků a střešního spoileru jednou ze tří kontrastních barev. Mezi 12 barvami karoserie je nový oranžový odstín Samoa namíchaný exkluzivně pro Audi A1 Sportback. Další výbavou na přání je exteriérový paket S line se sportovně elegantními detaily. Z nabídky příslušenství pro Audi A1 Sportback si bude možné později vybírat sady aerodynamických doplňků a barevných fólií. 

Audi A1 Sportback má délku 3,95 metru a stojí na rozvoru 2,47 metru, čímž se nijak neliší od třídveřové verze. Šířkou 1,75 metru a výškou 1,42 metru ji však překonává vždy o šest milimetrů.  Lehká karoserie je základem pro nízkou provozní hmotnost. Audi A1 Sportback 1.2 TFSI váží pouhých 1065 kilogramů.  

Interiér Audi A1 Sportback působí prostorně, prosvětleně a vzdušně. Přístrojová deska má připomínat křídlo letadla, středová konzola je mírně natočena k řidiči a čtyři kulaté výdechy ventilační soustavy vyvolávají asociace proudovými motory letadel. Středová konzole je naopak inspirována plachetnicí. Intuitivně snadné ovládání tradičně patří mezi silné stránky značky Audi stejně jako vysoká úroveň kvality zpracování. Prémiový charakter modelu Audi A1 Sportback ilustruje bezpočet pozoruhodně navržených detailů od přesně cvakajících otočných ovladačů klimatizace až po pečlivě provedené stehování na věnci volantu obšitém kůží. 

Audi dodává modely A1 Sportback sériově se čtyřmi a na přání s pěti sedadly umístěnými ve sportovně nízké poloze a poskytujícími dobrou oporu těla. V porovnání s třídveřovými sourozenci vzrostla výška stropu nad sedákem a šířka interiéru v úrovni ramen o cca jeden centimetr. Všechny čtyři dveře nabízejí velké odkládací přihrádky. Součástí sériové výbavy jsou držáky nápojů a 12V zásuvka. Na přání je k dispozici paket odkládacích přihrádek. Zavazadlový prostor modelu Audi A1 Sportback pojme 270 litrů. Sklopením dělených opěradel zadních sedadel vzroste až na 920 litrů.   

Audi nabízí pro model A1 Sportback šest čtyřválcových motorů, z nichž tři jsou zážehové jednotky TFSI a tři vznětové TDI. Všechny agregáty nahrazují v souladu s principem downsizingu velký zdvihový objem přeplňováním a zároveň pracují s přímým vstřikováním paliva. Veškeré verze s výjimkou motoru 1.6 TDI s převodovkou S tronic a nejvýkonnějšího zážehového motoru mají na palubě systém Start-Stop. Základní motor 1.2 TFSI dosahuje nejvyššího výkonu 63 kW (86 k). Mimořádně výkonný systém řízení chladicí soustavy přispívá k jeho nízké spotřebě paliva 5,1 litru na 100 km. Dvojice motorů TFSI se zdvihovým objemem 1,4 litru je vyladěna na 90 kW (122 k) nebo 136 kW (185 k). Nejvýkonnější zážehový motor je přeplňován jak kompresorem, tak turbodmychadlem. Výsledkem je točivý moment 250 N.m, zrychlení z 0 na 100 km/h za 7,0 sekundy a nejvyšší rychlost 227 km/h. 

Paletu motorů završuje trojice agregátů TDI. Obě verze motoru 1.6 TDI s výkonem 66 kW (90 k) nebo 77 kW (105 k) spotřebují ve spojení s mechanickou převodovkou v průměru jen 3,8 l/100 km, což odpovídá emisím CO2 99 g/km. Později bude následovat turbodiesel 2.0 TDI o výkonu 105 kW (143 k), s nímž A1 Sportback zrychlí z klidu na 100 km/h za 8,5 s, přestože průměrná spotřeba činí pouhých 4,1 litru nafty na 100 km. Výjimečné postavení modelu A1 Sportback v segmentu malých vozů podtrhuje také nabídka převodovek. V kombinaci s motory 1.4 TFSI o výkonu 90 kW (122 k) a 1.6 TDI o výkonu 66 kW (90 k) nabízí Audi na přání sedmistupňovou převodovku S tronic, která se montuje sériově s vrcholným motorem TFSI o výkonu 136 kW (185 k). Dvouspojková převodovka řadí komfortně, extrémně rychle a bez citelného přerušení toku hnací síly. Obě spojky jsou suché, což dále zvyšuje účinnost převodovky S tronic

Ve výbavové linii Attraction mají ocelová kola průměr 15 palců, modely Ambition jezdí na 16“ kolech z lehké slitiny (1.4 TFSI s výkonem 136 kW (185 k) má sériově 17“ kola). Audi montuje na přání litá kola s průměrem ráfku 17“ a pneumatikami 215/40. Exkluzivně pro pětidveřovou verzi byl navržen nový sedmipaprskový design. Ještě sportovnější výraz dodají vozu na přání dodávaná 18“ kola z lehké slitiny od společnosti quattro GmbH. Audi A1 Sportback má výkonné kotoučové brzdy, vpředu s vnitřním chlazením. Všechny modely jsou sériově vybaveny stabilizačním systémem ESP s elektronickou uzávěrkou diferenciálu. Jeho úkolem je podporovat preciznost řízení a zároveň zvýšit úroveň aktivní bezpečnosti. V limitních situacích minimalizuje ESP nedotáčivost jemným přibrzďováním vnitřního předního kola, čímž je zároveň zlepšována trakce. 

Audi A1 Sportback přijde do prodeje s bohatou sériovou výbavou, která bude již v základní výbavové linii Attraction zahrnovat manuální klimatizaci, dělená a sklopná opěradla zadních sedadel, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, elektrické seřizování vnějších zpětných zrcátek, elektrické ovládání oken bočních dveří, rádio chorus a výškové seřizování sedadla řidiče. Součástí bezpečnostní výbavy jsou dva čelní airbagy, dva boční airbagy chránící hrudník i pánev a dva hlavové airbagy. Soubor bezpečnostních opatření je završen omezovači síly bezpečnostních pásů, výškově nastavitelnými bezpečnostními pásy, integrovaným systémem opěrek hlavy Audi a úchyty Isofix pro dětské sedačky na zadních sedadlech. 

Výbavová linie Ambition dává o sobě navenek vědět 16“ koly z lehké slitiny, leštěnými koncovkami výfuku a mlhovými světlomety. Sportovní sedadla disponují nastavitelnou bederní opěrkou a výškově lze seřizovat také sedadlo spolujezdce. Řadicí páka, volant a páka ruční brzdy jsou potaženy kůží, některé části interiéru se lesknou povrchovou úpravou se vzhledem hliníku, zatímco ozdobné prvky kolem výdechů ventilační soustavy jsou leskle černé. Informační systém řidiče poskytuje funkce palubního počítače rozšířené o program na podporu hospodárné jízdy včetně ukazatele vhodného řazení (u mechanických převodovek). Charakter výbavové linie Ambition dotvářejí speciální materiály a kombinace barev čalounění a interiéru. 

Celá řada samostatně nabízených prvků výbavy na přání odráží technickou vyspělost modelu A1 Sportback. Za zmínku stojí například světlomety Xenon plus s denními světlomety LED a zadními světlomety LED, asistent dálkových světlometů, senzor deště a světla, panoramatické posuvné střešní okno, komfortní klíček, poplašné zařízení, dvě různé verze parkovacího asistenta a tempomat. Audi kromě toho nabízí také komfortní automatickou klimatizaci, tmavě tónované prosklení, vyhřívání předních sedadel a kůží obšitý multifunkční sportovní volant, který může mít v kombinaci s převodovkou S tronic navíc pádla pro manuální řazení. Ceník pro model A1 Sportback splní téměř jakékoli přání náročného zákazníka, ať se jedná o speciální barvy pro výdechy ventilační soustavy nebo čalounění jemnou kůží. 

Pro obě výbavové linie jsou navíc k dispozici dva pakety. Paket media obsahuje rádio concert, paket Connectivity, kůží obšitý multifunkční sportovní volant a informační systém řidiče. Paket style oživí interiér svěžími mladistvými barvami. Paket vnitřního osvětlení LED zaplaví interiér chladným světlem. Vizuálním potvrzením sportovního potenciálu jsou ozdobné prvky ve vzhledu hliníku. Atraktivitu exteriéru může zvýšit střecha v kontrastní barvě, zadní světlomety LED a vnější zpětná zrcátka v barvě karoserie. Společnost quattro GmbH nabízí exteriérový paket S line, sportovní paket S line a paket Audi exclusive line. Z programu příslušenství si mohou zákazníci i dodatečně vybírat různé doplňky pro exteriér a interiér. 

Prvním modulem je na přání dodávané rádio concert s čtečkou paměťových karet SD, které slouží jako základ pro paket Connectivity, s nímž se výbava rozšíří o Audi music interface, přípravu pro handsfree Bluetooth a přípravu pro navigační systém, jehož aktivaci může zákazník provést i dodatečně. Audi nabízí paket Connectivity také jako součást paketu media. V ještě vyšším paketu navigace je již navigační systém aktivní. 

V segmentu malých vozů stanovuje nová měřítka systém MMI Navigation plus, který stojí na vrcholu nabídky. Jeho součástí je velký pevný disk, ovládací systém MMI, mechanika DVD a výkonné hlasové ovládání. Displej s úhlopříčkou 6,5“ výklopný z přístrojové desky zobrazuje 3D grafiku ve vysokém rozlišení. Nejvyšší nároky splňuje rovněž digitální tuner a Bose Surround Sound System s výkonem 465 W a 14 reproduktory. Přední hlubokotónové reproduktory jsou osvětleny diodami LED. Mobilní telefony a externí přehrávače lze připojit prostřednictvím Bluetooth nebo kabelu. 

Další novinkou v tomto segmentu je Bluetooth Autotelefon online, s nímž Audi přináší na palubu modelu A1 Sportback nové internetové služby Audi connect. Jedná se přitom především o navigaci s fotografiemi z portálů Google Earth a Google Street View, o speciálně připravené zprávy, předpovědi počasí, turistické informace, webové rádio a vyhledávání speciálních cílů prostřednictvím hlasového ovládání. Hotspot WLAN připojí za jízdy k internetu mobilní koncová zařízení. Služba Online dopravního zpravodajství Audi skýtá přesný a aktuální přehled o vytíženosti zvolené trasy. 

Ceny pro český trh nebyly prozatím stanoveny.

Související stránky

Související stránky

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary