Audi A8L Security - úprava v utajené manufaktuře

2011-03-08 00:00:00

Audi přichází na trh s novým modelem A8 L Security. Limuzína A8 v pancéřovaném provedení splňuje v kategorii civilních vozidel nejvyšší měřítka ochrany posádky před násilnými útoky.


Text: Pavel Foltýn, foto: Audi

Audi A8 L Security je reprezentační luxusní limuzínou o délce 5,27 metru, jejíž vzhled se je od standardní verze k nerozeznání. V provedení A8 L Security W12 jsou součástí sériové výbavy světlomety LED.  Konstruktéři Audi počítali s pancéřovanou verzí limuzíny A8 již od začátku jejího vývoje. Specifické díly pro pancéřovanou limuzínu jsou vyráběny ručně v malé utajené manufaktuře, do níž putuje modifikovaná hliníková karoserie ASF (Audi Space Frame) ze závodu Neckarsulm. Speciálně školení zaměstnanci ji vybaví ochrannými prvky během 450 pracovních hodin. Poté je karoserie převezena zpět k finální montáži. 

Model A8 L Security získal oficiální certifikaci od německého úřadu pro zkoušky zbraní a střeliva v Mnichově a odpovídá třídě balistické odolnosti VR 7 podle normy BRV 2009. V některých částech je odolnost pancéřování vozidla dokonce na úrovni tříd 9 a 10. Pancéřovaná schránka je integrována do struktury karoserie jako samonosný konstrukční prvek. Z extrémně odolných materiálů přichází ke slovu za tepla tvářená pancéřová ocel, aramidová vlákna, keramika, speciální slitiny hliníku a vícevrstvé sklo. Pancéřování interiéru váží cca 720 kg. Navzdory své vysoké bezpečnostní úrovni je A8 L Security relativně lehkým pancéřovaným vozem a s motorem W12 má nejnižší hmotnost ve své třídě. 

Do bočních prahů z hliníku jsou vloženy masivní ocelové profily, které zvyšují ochranu proti výbušninám. Stejnému účelu slouží pancéřovaná podlaha ze speciální slitiny hliníku. Audi A8 L Security odolá zásahu vojenským ručním granátem. Okna kabiny jsou ze speciálního skla s vnitřní vrstvou z polykarbonátu, který brání tříštění skla. Bezpečnostní prosklení je o 300 kg těžší a dveře váží dohromady o 360 kg víc. Dveře jsou proto vybaveny samočinným zavíráním a funkcí „doorstop“, která zastaví dveře v libovolné poloze. Na přání může být speciálně chráněn také akumulátor a palivová nádrž. 

Zákazníci mají k dispozici celou řadu dalších bezpečnostních systémů. Mezi unikátní řešení patří společností Audi patentovaný systém pro nouzové vystoupení z vozidla. Pokud řidič nebo cestující vzadu stiskne zaplombovaný spínač a zatáhne za vnitřní kliku dveří, oddělí pyrotechnické šrouby v závěsech dveře od karoserie. Dalším bezpečnostním prvkem je hasicí systém, který je aktivován tlačítkem nebo senzorem tepla. Hasicí prostředek uložený v zavazadlovém prostoru je rozstřikován do podběhů kol a motorového prostoru a na podlahu a palivovou nádrž. 

Pro případ průjezdu nebezpečnou zónou je vůz vybaven dvěma kyslíkovými patronami. Systém vytváří v interiéru přetlak, který brání vniknutí jedovatých plynů do interiéru vozidla. Dalším systémem dodávaným na přání je tzv. bezpečný start, díky němuž může řidič spustit motor zvenku prostřednictvím dálkového ovládání. 

Zdrojem hnací síly je zážehový motor W12 s přímým vstřikováním a zdvihovým objemem 6,3 litru. Kompaktní, lehký a kultivovaný dvanáctiválec mobilizuje nejvyšší výkon 368 kW (500 k) a maximální točivý moment 625 N.m (při 4750 min-1). A8 L Security s ním zrychlí z 0 na 100 km/h za 7,3 s a s ohledem na pneumatiky je jeho nejvyšší rychlost omezena na 210 km/h. V porovnání s přímými konkurenty je průměrná spotřeba 13,5 l/100 km s odstupem nejnižší ve své třídě (hodnoty udávající provozní vlastnosti a spotřebu paliva jsou předběžné). V porovnání s předchozím modelem o výkonu 331 kW (450 k) klesla spotřeba o 3,0 l/100 km, resp. o 18 %. Druhý motor plánovaný na příští rok bude ještě úspornější (10 až 11 l/100 km). 

U obou variant motoru zajišťuje přenos hnací síly osmistupňová samočinná převodovka tiptronic, ovládaná pákou voliče nebo pádly na volantu, a trvalý pohon všech kol quattro. U závěsných ramen kol byly nově vypočteny pevnosti, materiály a tloušťky stěn. Luxusní jízdní komfort zajišťuje vzduchové odpružení adaptive air suspension s variabilním tlumením integrované do systému Audi drive select. Na přání se dodává dynamické řízení. Pancéřovaná limuzína jezdí standardně na kovaných 19“ kolech, jejichž pneumatiky mají nezvyklý rozměr 255/720 a vysoký index nosnosti 117. Plastové prstence na ráfcích umožňují limuzíně pokračovat v jízdě rychlostí až 80 km/h i po defektu pneumatiky. Samozřejmostí je automatické sledování tlaku v pneumatikách. 

Audi začne dodávat nové modely A8 L Security W12 zákazníkům koncem léta a v roce 2012 rozšíří nabídku o další motor. Německá automobilka má pro své klienty v tomto speciálním segmentu trhu připravenu rozsáhlou paletu služeb včetně příslušného školení pro řidiče a majitele.

Související stránky

Související stránky

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary