Audi A7 Sportback H-Tron quattro je další auto na vodík

2014-11-21 00:00:00

Audi rovněž přichází s vozem na vodíkový pohon. Zatím je to jenom experimentální model, ale sériová výroba je na spadnutí.

 


 

Audi na autosalonu v Los Angeles také představuje koncept auta na vodík. Novinka se jmenuje A7 Sportback h-tron quattro a k pohonu používá palivový článek, který elektrochemickou reakcí mění natankovaný vodík na elektrickou energii a vodu. Na rozdíl od jiných elektromobilů má tak Audi A7 výfuk, ze kterého ale vychází jen čistá vodní pára.

Audi A7 h-tron quattro má nádrž na zhruba pět kilogramů vodíku, na což auto ujede až 500 km. Na sto kilometrů tak vozu stačí pouze jeden kilogram vodíku a ten odpovídá energetickým obsahem asi 3,7 litru benzínu. Ano, tak efektivní je využívání vodíku k pohonu vozu. Vůz jinak nevypouští žádné emise a tankování trvá jen asi tři minuty, zatímco elektromobil musíte nabíjet celou noc.

Audi ale používá ještě klasický akumulátor, který se dobíjí buď rekuperací nebo z domácí zásuvky. Ten pak slouží pro prodloužení dojezdu o dalších asi 50 km. To by podle Audi mělo stačit na nouzové dojetí k další vodíkové stanici, jejichž síť se zejména ve Spojených státech, kam tohle auto míří, rozrůstá. Na rozdíl od Toyoty Mirai je ale Audi A7 h-tron koncept a ještě neznáme datum sériové výroby. Toyota se začne prodávat už na jaře 2015.

Výkon elektromotoru Audi A7 je 170 kW (231 koní) a vůz zvládne zrychlit na stovku za 7,9 sekundy při maximální rychlosti omezené na 180 km/h. Zajímavé je, že Audi používá k pohonu každé nápravy jeden elektromotor a různém maximálním výkonu. Auto je tedy technicky čtyřkolka, ale mezi nápravami není pevné spojení jako u konvenčního Audi A7 se spalovacím motorem a pohonem všech kol.

Související stránky

Související stránky

Fotogalerie

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary