Aféra Dieselgate prakticky neovlivňuje ceny ojetin. Naftové Volkswageny se prodávají skvěle

2016-12-19 00:00:00

Zájemci o ojetá auta dávají najevo svůj postoj k aféře s obcházením emisních norem, pro kterou se vžilo označení Dieselgate. Ojetým naftovým Volkswagenům cena klesá naprosto normálním tempem.


text: Dalibor Žák

V září loňského roku se automobilka Volkswagen přiznala, že řídící jednotka vozů vybavených motory TDI konstrukční řady EA189 obcházela měření emisních norem. Byl z toho obrovský skandál hlavně v USA, kde je Volkswagen nucen odkoupit stovky tisíc vozů a vyplatit kompenzace majitelům a jednotlivým státům. Ovšem v Evropě je situace jiná. Ne jen, že se podle zákona vlastně Volkswagen proti ničemu neprovinil, ale celá aféra s emisemi se ani neodráží na cenách ojetých aut. Naftové Volkswageny a jiná koncernová auta s dotčenými motory si drží svou hodnotu naprosto standardním způsobem. Společnost Volkswagen Financial Services, která monitoruje zůstatkovou hodnotu ojetých aut, uvádí, že si vozy postižené aférou Dieselgate drží cenu nad očekávání dobře a dokonce lépe než srovnatelné naftové vozy konkurence.

Doporučujeme: Test ojetého kombi VW Passat Variant 2.0 TDI

Přitom právě divize finančních služeb v roce 2015 preventivně odepsala více než půl miliardy eur z hodnoty ojetých aut ve flotilách, a to jak v případě postižených dieselů, tak i benzinových aut. Volkswagen se bál, že bude muset auta stáhnout, případně platit kompenzace. Nakonec se ale ukázalo, že podle evropského práva je vlastně všechno v pořádku, neboť vozy splnily předepsaný homologační cyklus. Smí jezdit po silnicích, i když Volkswagen vozy postupně v některých státech svolává k servisní úpravě. Tam se ale majitelé nehrnou. Zřejmě se obávaují, že úprava zhorší jízdní vlastnosti, dynamiku, spotřebu a spolehlivost. Odborníci a servisy se také shodují na tom, že ojeté diesely generace EA189, kterých se aféra s emisemi týká, představují na trhu ojetin mimořádně dobrou volbu. A i to logicky drží ceny nahoře a o auta je zájem. Vypadá to tedy, že celý problém je spíše politický a lidí, kteří auty jezdí a kupují si je za své peníze, se moc netýká.

Související stránky

Související stránky

Vyhledat ohodnocený autobazar

Námi ohodnocené autobazary

další autobazary